Maj – miesiąc Maryjny czy Maryja majowa?

Czy jest wierzący Polak, któremu ten miesiąc nie kojarzyłby się z Maryją? Z nabożeństwami majowymi w kościołach, kaplicach i przed przydrożnymi kapliczkami? Wśród śpiewu ptaków z radością śpiewamy, modlimy się; nasze serca rozpiera radość. A miesiąc ma 31 dni... Aż? Tylko?!

Pobierz załącznik...


Post chrześcijański

Wielu dziś postu religijnego nie rozumie wcale. Są katolicy, którzy ciągle ubolewają, że Kościół przepisy postne „złagodził". So tacy, co starają się w miarę możliwości zachować „post przepisany", ale też spotyka się ludzi, którzy pragną pościć więcej... Jest zatem o czym pomyśleć.
Pobierz załącznik...


Bóg „objawił się w ciele”(1 Tm 3,16)

Boże Narodzenie. „Gwiazdka". Któryż to już raz przygotowujesz się, nastawiasz i przeżywasz? A potem może pewien zawód, czy poczucie niedosytu, nawet wstydliwie skrywane. Dawniej było inaczej. Radośniej...
Śpiewamy kolędy, pastorałki, ze szczerego serca i w radości albo i na odwrót: aby wykrzesać tę daw¬ną radość, która przeminęła. I domysły: a może czegoś brakuje w przygotowaniu? Jakiś zwyczaj niedopilnowany... Jakiś szczegół tradycji, przybrania szopki, choinki, mieszkania...? Niby wszystko jest, a czegoś brak...
Religia_Boze_Narodzenie


W radości Zmartwychwstałego

Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. Ten czas modlitwy, postu, uczynków miłosierdzia i łaski sakramentów, inspirowany rozważaniem Męki naszego Pana, przygotowuje nas do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Otwiera na przyjęcie radości Jego zwycięstwa, Zmartwychwstania.
Czy ta nasza radość nie wypala się zbyt szybko? Przecież po okresie przygotowania następuje okres świętowania, dłuższy od poprzedniego.
Pobierz załącznik...


Wielki Jubileusz czasem duchowej przemiany (cz.1)

U progu Wielkiego Jubileuszu uświadomiliśmy sobie, że jako ludzie wierzący nie koncentrujemy się na wymiarze historycznym tego wydarzenia. Jesteśmy też wolni zarówno od irracjonalnych lęków i przeczuć, jak i fascynacji wyścigiem w pomysłach na fajerwerki, iluminacje i laicką obrzędowość, proponowaną człowiekowi przez człowieka, „który takie widzi świata koło, jakie tępymi zakreśla oczy"(A. Mickiewicz).

Pobierz załącznik...


Wielki Jubileusz czasem duchowej przemiany ( cz.2)

W części pierwszej podkreślona została rola Sakramentu Pokuty w przeżywaniu Roku Jubileuszowego. Ma on być „przemieniającym spotkaniem" z Chrystusem w Duchu Świętym, wyzwalającym z grzechu, wszelkich form egoizmu, przywiązań osłabiających miłość Boża i zaniedbań w pracy duchowej. Często jednak traktujemy go dość powierzchowne i formalistycznie, na sposób czynności urzędowych, myśląc, że to wystarczy, i nie usiłując wejść w tę głęboką wolność, która stanowi fundament dla owocnego podjęcia innych warunków, jakie są potrzebne, aby uzyskać odpust zupełny.
Pobierz załącznik...


ZWIASTOWANIE PAŃSKIE TAJEMNICA WCIELENIA – ŚWIĘTO ŻYCIA

Bulla ogłaszająca Wielki Jubileusz nosi tytuł „Incarnationis mysterium" - Tajemnica Wcielenia. Kościół „wpatrzony w tajemnicę Wcielenia" przekroczył próg tysiąclecia, odczuwając, że winniśmy wraz z Apostołem śpiewać hymn uwielbienia i wdzięczności: „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie".

Pobierz załącznik...


Adwentowe zamyślenia

„Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi i poczęła z Ducha Świętego…”
Pobierz załącznik...


BŁOGOSŁAWIONY BÓG W MIŁOSIERDZIU SWOIM

Nierzadko się zdarza, że Miłosierdzie Boże kojarzymy spontanicznie z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, nie widząc róż¬nicy między jednym a drugim; spotykamy osoby, które nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego utożsamiają z koronką; dla wielu ludzi godzina miłosierdzia jest czasem koronki i na tym poprzestają. Wydaje się zatem stosowne i potrzebne nad tym się zastanowić. Owszem, spraw jest więcej.
Pobierz załącznik...


TWOJA CZEŚĆ, CHWAŁA, NASZ WIECZNY PANIE

„Boże Ciało jest świętem Kościoła powszechnego, jest świętem wszystkich Kościołów w tym powszechnym Kościele. Nasze polskie Boże Ciało ma w sobie szczególne bogactwo. Ktoś by powiedział: bogactwo tradycji. Słusznie. Z tym, że ta tradycja jest pisana bogactwem polskich serc. To tam się ona zaczyna (...). W tej wspaniałej tradycji serca polskiego, które czuło od stuleci, że należy się Bogu szczególny wyraz wdzięczności za Eucharystię, a w Eucharystii - szczególny wyraz wdzięczności za wszystko, co jest Jego darem dla nas i w nas. Za wszystko" (Jan Paweł II do Polaków, Castel Gandolfo, 5 V11980).
Pobierz załącznik...