RAMOWY PLAN PEREGRYNACJI KOPII CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ KODEŃSKIEJ I RELIKWII BŁOGOSŁAWIONYCH MĘCZENNIKÓW Z PRATULINA

Opatrzność Boża czuwa nad nami i pozwala nam przeżywać wielkie i ważne chwile w naszym życiu. Takim wydarzeniem są Misje Ewangelizacyjne zakończone Peregrynacją Kopii Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i relikwii Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Po ponad 30 latach znowu przybywa do swych dzieci zatroskana o nas Królowa Podlasia i Matka Jedności w asyście Męczenników Podlaskich.

Pielgrzymujący po diecezji Obraz przewożony jest w specjalnym samochodzie. Kustoszami Obrazu na szlaku są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Kodnia.

 

KONTAKT Z KUSTOSZEM OBRAZU

W tygodniu trwania misji prosimy proboszcza o kontakt z kustoszem Obrazu, który jest wyznaczony do peregrynacji w danej parafii, by poinformować go o godzinie rozpoczęcia peregrynacji.

Misjonarze prowadzący misje posiadają numery komórkowe do kustoszy, możemy kontaktować się także przez furtę klasztorną.

Kodeń klasztor (83) 375 41 19, 375 41 20

O ewentualnych zmianach terminu lub godziny przyjazdu prosimy informować odpowiedzialnych za peregrynację ojców.

 

PRZEBIEG POWITANIA RELIKWI MĘCZENNIKÓW I OBRAZU MATKI BOŻEJ KODEŃSKIEJ

– przygotowanie parafii na przyjęcie obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i relikwii Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Oczekujemy przed świątynią śpiewając pieśni.

– przywitanie i wprowadzenie do kościoła Obrazu i relikwii.

– Ośmiu wyznaczonych wcześniej mężczyzn czeka, by wziąć relikwiarz i Obraz. Najpierw następuje przekazanie relikwii Męczenników (do niesienia relikwiarza Męczenników mogą być 4 kobiety).

– Otwierają się drzwi samochodu-kaplicy i ukazuje się Obraz.

– Ksiądz biskup całuje Obraz i relikwie, następnie czyni to proboszcz.

– Obraz jest wprowadzany do kościoła. Kolejność: krzyż, akolitki, ministranci, kapłani, relikwie Błogosławionych Męczenników, Obraz Matki Bożej Kodeńskiej.

– Ustawienie Obrazu i relikwii. Usilnie prosimy, by Obraz i relikwiarz stały w tym samym miejscu, ksiądz biskup je okadza.

– Następuje powitanie przez parafian i księdza proboszcza.

– uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa.

CZUWANIE PROWADZONE PRZEZ KUSTOSZY CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ KODEŃSKIEJ, CZYLI MISJONARZY OBLATÓW MARYI NIEPOKALANEJ Z KODNIA. 

W trakcie czuwania przyjęcie do szkaplerza. Od 1927 roku kustosze sanktuarium w czasie misji nakładają wiernym Szkaplerz Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Kodeńskiej.

Możliwość wpisywania próśb i podziękowań do Matki Bożej Kodeńskiej w specjalnej księdze.

 

Rozmiary Obrazów i podstawy pod obrazy

1 – wysokość obrazu z podstawą około 240 cm

– szerokość podstawy 70 cm

– długość podstawy 134 cm

2 – wysokość obrazu razem z podstawą 240 cm

– szerokość podstawy 57 cm

– długość podstawy 132 cm

Podstawa pod relikwiarz około 70 cm.