„Pytanie stale obecne w życiu: Mój Jezus.”

Dnia 20 czerwca 2004 żegnaliśmy Ojca Superiora Leonarda Głowackiego.
Oto fragmenty homilii pożegnalnej ze wspólnotą parafialną, wygłoszonej przez o. Superiora Leonarda Głowackiego.(Red. Posłańca św. Teresy)

Pobierz załącznik...


BISKUP GRANDIN — KILKA POŻYTECZNYCH ZBLIŻEŃ

Pod tym tytułem kryje się specyficzny rodzaj Posłowia do książki F.J, Dolphina pt. Biskup Indian Zachodniej Kanady, które wzbogaca polskiego Czytelnika o wiele ciekawych wątków. Są one ciekawe w sobie i stają się osobiście bliskie, ale właśnie trzeba je ukazać – przybliżyć. A zatem ludzkie oblicze, w historyczno-kościelnym kontekście, samego „Biskupa Indian”, ale także środki i metody ewangelizacji ówczesnych misjonarzy, ich praktyki duszpasterskie wśród wędrownych plemion, a także – jakże nam droga – troska o naszych rodaków, którzy licznie przybywali do Kanady i zostawieni na pastwę losu, najboleśniej odczuwali brak polskiego kapłana. Wreszcie wątek szczególny – przyjaźń wielkiego biskupa z pokornym bratem Antonim Kowalczykiem (obaj są kandydatami na ołtarze).

Pobierz załącznik...


POLSCY OBLACI I KANADA

Związki polskich oblatów z Kanadą historycznie są starsze i właśnie dlatego znacznie głębsze, niż można by spontanicznie myśleć. Kanada, a w szczególności jej prowincje zachodnie, to nie tylko teren pracy polskich oblatów, ale także swego rodzaju kolebka polskiej prowincji. Pobierz załącznik...


Sous le signe de Marie

Il est communément reconnu que notre vie chrétienne est mariale. Cela est particulièrement vrai chez le peuple polonais. En effet, tout ce qui peut être signe de la Vierge Marie nous touche de près. Ses nombreux sanctuaires, les églises, les cérémonies et solennités religieuses, la Croix, l'Icône, l'image, la médaille, la prière communautaire, la richesse des chants et les dévotions spéciales à Marie: tout cet héritage marial nous remplit de joie et d'espé¬rance.
Mais nous voudrions souligner ici, au moins de brève façon, deux réalités bien vivantes et combien significatives pour les Polonais: la "Pérégrination" de l'image de Marie à travers le pays et les pèlerinages à ses sanctuaires.

Pobierz załącznik...


POD ZNAKIEM MARYI

Znany to powszechnie fenomen, że nasza religijność jest maryjna.
Mamy ogromne bogactwo pieśni i nabożeństw specjalnych, lubimy
Godzinki i Różaniec, radością i otuchą napełniają nas liczne sanktuaria na naszej ziemi, i dalsze również.
Pobierz załącznik...


ŻYCIE DLA INNYCH

Duszpasterz polonijny – o. Joachim Michałowski
1.  Kilka dni przed otwarciem Expo ‘86 w Vancouver, w tym samym mieście, odbyła się inna uroczystość. Nie tak rozreklamowana i głośna, ale głębiej poruszająca serca tych, którzy ją przeżyli. Czerpiąc z nagromadzonych uczuć, momentami przechodziła w domową spontaniczność i ukazywała coraz pełniej swój głęboko ludzki, humanitarny i rodzinny charakter - rodziny bardzo szerokiej.

Pobierz załącznik...


BŁ. EUGENIUSZ I PRZEDŁUŻENIE CHARYZMATU W ASPEKCIE RUCHU „FOCOLARI”

Tekst zamieszczony pod tym tytułem jako Posłowie do książki Aimé Roche’a Z wiatru i ognia, ze względu na swoją zawartość tematyczną, zasługuje na miejsce specjalne. Przybliża on genezę i ducha Ruchu Focolari, który ciągle u nas jest za mało znany, a jego rola – dla dobra Narodu - powinna się zwiększać; w jego świetle ukazuje wielką postać Kościoła – św. Eugeniusza de Mazenoda wraz z jego charyzmatem; i właśnie - jak ten charyzmat inspirował działalność misyjną pierwszych oblatów, a potem stał się natchnieniem, motywem i siłą działalności polskich oblatów w pionierskim duszpasterstwie polonijnym.
Pobierz załącznik...


CZYM JEST ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM?

Kiedy w listopadzie 1981 roku byłem urzędowo w sprawach zakonnych w naszej oblackiej wspólnocie we Wrocławiu, któregoś wieczoru poproszono mnie do kościoła na Psim Polu, aby coś powiedzieć młodzieży zgromadzonej na modlitwie. W zakrystii podano mi stułę wraz ze słowem: oni bardzo czekają, niech im coś ojciec powie, potem rozpocznie się modlitwa o wylanie Ducha Świętego. To nie była przesadna informacja, ale kościół był wypełniony i młodzież rzeczywiście czekała, a w niej ukryte pytania. Co powiedziałem, zostało przez kogoś zarejestrowane na taśmie, która zresztą szybciej się skończyła niż ta konferencja, ale powielana dobrze służyła nie tylko tym, którzy wówczas mnie słuchali. Tekst autoryzowany zostawiam z jego cechami mowy żywej, opuszczając jedynie apostrofy, kierowane tu i ówdzie do słuchaczy.


SZCZEGÓLNE OBLICZE POLSKIEJ PROWINCJI MISJONARZY OBLATÓW M.N.

Jest mi niezmiernie przyjemnie, że kończąc swój krótki pobyt w Rzymie, mogłem zwiedzić pomieszczenia Radia Watykańskiego, a teraz mogę gościć na jego antenie. Dlatego przede wszystkim kieruję słowa szczerej wdzięczności pod adresem polskiej sekcji tego radia, dziękując za miłe zaproszenie, jak też za uprzejme zasugerowanie tematu, aby powiedzieć coś o Zgromadzeniu, za którego cząstkę ponoszę odpowiedzialność, jako Prowincjał.

Pobierz załcznik...


Przygotować serca przed wielką wizytą

Wydarzenie bardzo osobiste i epokowe
Kiedy myślę o zbliżającej się podróży apostolskiej Jana Pawła II na Ukrainę, od razu wyłaniają mi się z pamięci dwa wydarzenia: wydarzenia o znaczeniu epokowym i równocześnie bardzo osobiste.

Pobrać załącznik...