Na progu Wielkiego Jubileuszu

Zbliża się koniec XX w. Rozpocznie się nowy wiek i nowe tysiąclecie. Francuzi zainstalowali specjalny zegar, który pokazuje, ile czasu jeszcze nas dzieli od tego wydarzenia; nie oni jedni. Wyspy Oceanu Spokojnego cieszą się, że tam najpierw pojawi się słońce nowego tysiąclecia. Linie lotnicze planują rejsy samolotów ponaddźwiękowych, aby ścigając się z czasem, pasażerowie mogli kilka razy słyszeć uderze¬nia zegara obwieszczającego tę samą północ - jedyną północ na 1000 lat.
Obmyśla się imprezy, bale, fajerwerki. Powstaje złożona aura, która ogarnia różnych ludzi i rozbudo¬wuje się ich swoistym wkładem, od polityków, ludzi nauki, artystów i pirotechników, po sekty, wróżbiarzy, katastrofistów i niemałą rzeszę ludzi przeżywających atawistyczne przeczucia i niepokoje.
A my, wierzący? Katolicy? Z jakimi myślami i uczuciami stajemy u progu tysiąclecia?
Pobierz załącznik...


Ojciec Józef Cebula w gronie męczenników

Dnia 13 czerwca 1999 r. plac Piłsudskiego w Warszawie stał się miejscem nie¬zwykłego wydarzenia. Ojciec święty Jan Paweł II do chwały błogosławionych wyniósł dwoje założycieli zakonów: Edmunda Bojanowskiego i Reginę Protmann oraz 108 męczenników. W ich liczbie znajduje się o. Józef Cebula OMI, od tego dnia: błogosławiony, męczennik.

Pobierz załącznik...


Pielgrzymowanie do Domu Ojca

Człowiek ze swej natury jest religijny, skierowany ku Bogu i szukający Boga. Ludzie zawsze mieli swoją wiarę i miejsca święte. Do tych miejsc pielgrzymowali w przekonaniu, że tam działa moc bóstwa, mogą się jej powierzyć, zaczerpnąć nowej siły.
Chrześcijanie, żyjąc wiarą objawioną, czyli przyswajając sobie mądrość Pisma Świętego, naukę i przykład Jezusa Chrystusa oraz Jego wyznawców, podzielali wiarę poprzednich pokoleń w szczególną łaskę miejsc świętych, ale wiązali ją z działaniem prawdziwego Boga, który w pewnych miejscach i konkretnych ludziach okazał swoją świętość i moc przemieniającej miłości. Dlatego pielgrzymowali do Ziemi Świętej, do grobów Apostołów, Męczenników, Wyznawców.
Pobierz załącznik...


Religia, religijność i modlitwa

Samo słowo „religia" można wywodzić trojako, od trzech różnych czasowników łacińskich: relegere - jeszcze raz odczytywać, zastanawiać się, znowu zbierać; religare - wiązać, przywiązywać; reeligere – ponownie wybierać.
Pobierz załącznik...


Rok Boga Ojca

Czego pragnie dla nas Papież, poświęcając ostatni rok przygoto-wania do jubileuszu dwutysiąclecia osobie Boga Ojca?
Swoja myśl wyraził dobitnie i w sposób tak skondensowany, że jej odczytanie wymaga z naszej strony większego wysiłku myślowego. Celem tego roku jest „rozszerzenie horyzontów człowieka wierzącego zgodnie z perspektywą samego Chrystusa”, „perspektywą prawdy o Ojcu, który jest w niebie ( por. Mt 5,45), przez którego On został posłany i do którego powrócił (por. J. 16,28; TMA 49/.
Pobierz załącznik...


Serce Jezusa, źródło życia i świętości – w Duchu Świętym

Maj to miesiąc polski i maryjny: polski maryjnie. Czerwiec z nabożeństwem i uroczystością Serca Jezusowego w piątek po dawnej oktawie Bożego Ciała (dziś: Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa), choć mniej to sobie uświadamiamy, jest również takim miesiącem polskim, a przez swoją treść teologiczną i przesłanie duchowe, powinien stawać się nim coraz bardziej. Tylko Duch Święty może to sprawić.
Pobierz załącznik...


ŚMIERĆ – TAJEMNICA PASCHY I KOMUNII

Widziałem różne cmentarze. Cmentarze przy kościele lub otaczające kościół, wśród szczerych pól i prerii lub malowniczo wtulone w zakola leśne, ze skromnymi mogiłami, nad którymi góruje prosty krzyż, to znowu przy gwarnych ulicach miast, planem przestrzennym i zabudową przypominające miasto, z szeregami grobów - kaplic, figur i pomników - prawdziwych dzieł sztuki.
Widziałem również cmentarze, które niczym nie przypominały tradycyjnych cmentarzy: pielęgnowane jako olbrzymie trawniki, z tabliczkami rozmieszczonymi płasko na ziemi, aby nie przeszkadzały w koszeniu trawy; jeszcze inne - zaplanowane jako parki, miejsca niemal rekreacyjne: przy zielonych alejach z żywopłotu zielone wnęki na groby, dyskretnie przysłonięte przez dobrane rośliny i kwiaty.
Dużo się robi, aby człowiek możliwie nie „zauważył", że ludzie umierają i nie myślał o tym, że stoi w tej kolejce. Ale czy te laickie, „bezwyznaniowe" zabiegi zmienią rzeczywistość…?Pobierz załącznik...


Bóg Ojciec – przebaczający

„W tym trzecim roku, według programu „drogi do Ojca", wszyscy są wezwani do prawdziwego nawrócenia, w łączności z Chrystusem Odkupicielem człowieka" napisał Ojciec święty Jan Paweł II (TMA 50). Rok Boga Ojca jest okazją i wezwaniem, aby zweryfikować swoją wiarę i miłość, a może przede wszystkim przyjrzeć się obrazowi Boga, z jakim żyjemy.
Pobierz załącznik...


Jeszcze o odpustach – bardziej po ludzku

Ostatni numer Posłańca przyniósł nam pełny tekst Rozporządzeń Penitencjarii w sprawie jubileuszowego odpustu. Zgodnie z wolą Ojca Świętego stanowi on uzupełnienie Bulli Incarnationis mysterium, ogła-szającej Jubileusz. Rozważania nad tym dokumentem, a ściślej: nad spowiedzią świętą, nazwaną „przemieniającym spotkaniem", jako fundamentalnym warunkiem, stwarzającym dyspozycję do uzyskiwania odpustów, rozpocząłem w numerze 12 naszej gazetki. Teraz, gdy mamy przed sobą tekst Penitencjarii, pisany skondensowanym językiem prawa, wydaje się słuszne dodać mały komentarz - po ludzku, prosto i praktycznie.
Pobierz załącznik...


Ludzie różańcowi

Miesiąc październik dla każdego Polaka kojarzy się z różańcem. To miesiąc różańcowy. Warto jednak się zastanowić, czy my jesteśmy ludźmi różańcowymi? Dlaczego -tak? Dlaczego - nie?
Pobierz załącznik...