Jan Fryderyk Sapieha (1680-1751) skierował prośbę do Watykanu o papieską koronację obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Ojciec Święty przychylił się do tego życzenia i 15 sierpnia 1723 roku – na mocy Breve Apostolskiego – obraz Matki Bożej Kodeńskiej został ukoronowany koronami papieskimi. Była to trzecia koronacja na ziemiach ówczesnej Rzeczypospolitej. Pierwsza koronacja koronami rzymskimi miała miejsce na Jasnej Górze w 1717 r., następnie w Trokach k. Wilna w 1718 r., a w 1723 roku w Kodniu.

Jak łatwo policzyć, w 2023 roku będziemy w naszym sanktuarium obchodzili Jubileusz trzechsetlecia koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej.

W ramach przygotowań do tego Jubileuszu pragniemy przygotować dla Matki Bożej nowe korony. Projektem i wykonaniem zajmie się p. Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej monstrancji czy goszczącej niedawno u nas Monstrancji Pokoju z Medjugorje.

Obecnie oryginalne korony zostają zabezpieczone. Na obrazie natomiast znajduje się wierna replika pierwszych koron. W naszym zaś muzeum są jeszcze tzw. Korony Milenijne, przygotowane na rok dwutysięczny, Rok Wielkiego Jubileuszu.

Inicjatywę wykonania nowych koron można wspomóc dwojako: poprzez ofiary pieniężne lub też przekazanie na ten cel złotych przedmiotów, biżuterii, które zostaną wykorzystane do wykonania nowych koron.

Na załączonych fotografiach widnieją korony, którymi Cudowny Wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej został ukoronowany po raz pierwszy.

Już dzisiaj gorąco zapraszamy na uroczystości jubileuszowe 15 sierpnia przyszłego roku.

Ofiary można wpłacać na konto: BS Łomazy 26 8037 0008 0390 0954 2000 0010 z dopiskiem „Ofiara na korony dla Matki Bożej”.