Dla uczczenia jubileuszu 300-lecia koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej odbędzie się w niedzielę 24 września 2023 r. o godzinie 13.00 w Bazylice kodeńskiej koncert pod tytułem „Msza Koronacyjna” współczesnego kompozytora Bernarda Stielera. Wydarzenie objął swym patronatem Samorząd Województwa Lubelskiego i jest ono realizowane w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Msza Koronacyjna to 12-częściowy utwór na cześć Matki Bożej, w którym części stałe są przeplatane częściami instrumentalnymi. Msza została skomponowana na sopran, skrzypce i organy. W kodeńskim sanktuarium będzie można jej wysłuchać w wykonaniu znakomitej austriackiej sopranistki polskiego pochodzenia, pani Grażyny Zielińskiej, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu- Janusza Purzyckiego oraz Szymona Olszańskiego, wykładowcy w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.

Koncert zostanie zrealizowany w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego główne cele to pielęgnowanie polskości, ochrona narodowego dziedzictwa, przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski i pokazanie tego co dobre i piękne w historii naszego kraju, z wyszczególnieniem walorów województwa lubelskiego.

Organizator, którym jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Anny w Kodniu, serdecznie zaprasza do wysłuchania koncertu.