Dziś sprawujemy liturgię na cześć Męki Pańskiej. Myślimy o Chrystusie, który wziął na siebie ludzkie grzechy i zaniósł je na wzgórze golgoty. Tam został ukrzyżowany, przelał swoją krew i oddał życie, aby nam otworzyć bramy życia wiecznego. Na krzyżu pokonał śmierć i szatana. Jego poniżenie w oczach ludzi było potrzebne, aby lepiej mogła się objawić Boża chwała.

Ceremoniom wielkopiątkowym przewodniczył w naszej Bazylice kodeńskiej ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski, sufragan diecezji siedleckiej.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej była poprzedzona Drogą Krzyżową na Kalwarii. Rozważania poprowadzili o. Dariusz Galant OMI, o. Krzysztof Wrzos oraz osoby świeckie.

Dokładnie o godzinie 15.00 rozpoczęły się ceremonie liturgii na cześć Męki Pańskiej. Ksiądz biskup Grzegorz z kapłanami zakonnymi i diecezjalnymi, służbą liturgiczną w procesji udał się do Bazyliki. Po przyjściu do prezbiterium, po oddaniu czci ołtarzowi, położył się krzyżem na znak, że odszedł Pasterz – Jezus Chrystus. Leżenie krzyżem symbolizuje najgłębsze poniżenie siebie i najusilniejszą modlitwę. Lepiej niż słowa wyraża ono całkowite oddanie się Bogu i poczucie własnej słabości.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa, w której naczelne miejsce w tym wyjątkowym dniu, zajmuje opis Męki Pańskiej. W tym roku wierni zgromadzeni w Kodniu mogli usłyszeć ją w wykonaniu Chóru Parafialno – Gminnego pod dyrekcją pana dr. Piotra Skolimowskiego oraz solistów – o. dr. Krzysztofa Tarwackiego OMI i o. Krzysztofa Wrzosa OMI. Po odczytaniu Ewangelii ks. biskup Grzegorz wygłosił homilię. W swoim słowie nawiązał do poszczególnych części dzisiejszej liturgii ukazując jej głębię i znaczenie dla naszego życia duchowego.

Kolejnymi częściami dzisiejszej liturgii były: adoracja krzyża, komunia święta i procesja do Grobu Pańskiego.

Pamiętajmy, że w tych dniach, kiedy będziemy nawiedzać i modlić się przy Grobie Pańskim, naszą uwagę mamy kierować przede wszystkim na wystawionego w monstrancji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adoracja i rozważanie Męki Pańskiej mają nam pomóc w nawracaniu się i kroczeniu na drodze zbawienia. Prośmy oto w naszej modlitwie.