W liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele przeżywamy „Dzień życia Konsekrowanego”. To okazja by wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar obecności w Kościele tak wielu wspólnot zakonnych, instytutów żeńskich i męskich, czy też wdów konsekrowanych.

Na terenie parafii w Kodniu znajdują się dwie wspólnoty zakonne sióstr: Karmelitanki Klauzurowe oraz Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny – Sercanki oraz męskie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W samo południe w Bazylice Mniejszej pw. św. Anny w Kodniu została odprawiona uroczysta Msza święta, której  przewodniczył o. Krzysztof Borodziej OMI, przełożony wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Homilię wygłosił o. Jan Klubek OMI, wieloletni ojciec duchowny kleryków oblackich oraz spowiednik wspólnot zakonnych.

Po homilii Siostry Sercanki i przedstawicielki z Karmelu kodeńskiego oraz ojcowie i bracia Oblaci odnowili śluby i przyrzeczenia wynikające z konsekracji zakonnej. Do wspólnej modlitwy wraz z osobami konsekrowanymi dołączyli parafianie kodeńscy oraz pielgrzymi z okolicy.

Dzień Życia Konsekrowanego jest także dla nas okazją by prosić Pana Boga o dar nowych powołań zakonnych, by charyzmat naszego świętego założyciela Eugeniusza de Mazenoda mógł ciągle ubogacać Kościół – jesteśmy bowiem posłani do najbardziej opuszczonych, do biednych materialnie i duchowo. Już od 205 lat Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej swoją służbą i posługą uobecniają w świecie Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelię. Jesteśmy nie tylko obecni w Polsce – gdzie prowadzimy parafie ale wielu naszych współbraci jest kapelanami w więzieniach, szpitalach, domach pomocy społecznej. Także posługujemy na misjach zagranicznych – Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są obecni na wszystkich kontynentach w ponad 70 krajach.

W tym szczególnym dniu dziękujemy również za wszystkich, którzy nas wspierają w dziele ewangelizacji modlitwą, cierpieniami i ofiarami materialnymi, dzięki którym możemy podejmować tak wiele dzieł na rzecz ubogich i opuszczonych.