W kodeńskim sanktuarium odbyły się uroczystości związane ze 158. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Dla mieszkańców sapieżyńskiego grodu jest to jednocześnie wspomnienie zwycięskiej bitwy o Kodeń w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Eucharystii w intencji Ojczyzny oraz poległych powstańców przewodniczył proboszcz parafii i kustosz sanktuarium maryjnego – o. Dariusz Malajka OMI.

W sposób szczególny wspominaliśmy księdza infułata Tytusa Zegarta – kodeńskiego proboszcza i kodeńskich wikariuszy – Walentego Nawrockiego, Józefa Jasińskiego, Edwarda Wojewódzkiego, Leona Zakrzewskiego, którzy wspierali powstańców modlitwą i posługą kapłańską – wyjaśnia o. Dariusz Malajka OMI – W naszej modlitwie przypomnieliśmy również duchownych unickich, księży Szymona Horoszkiewicza z Kodnia i Jana Bojarskiego z Zabłocia. Wspominaliśmy i modliliśmy się za wszystkich tych, którzy w styczniową noc z 22 na 23 stycznia 1863 roku wyszli ze szlacheckich zaścianków Tuczna i Choroszczynka, z Kodnia i okolicznych wsi oraz ze wszystkich miast, wiosek i dworów Królestwa Polskiego, aby walczyć o wolność Ojczyzny.

Po Mszy świętej w kodeńskiej bazylice, odbyła się krótka akademia oraz odczytano apel pamięci. Nawiązaniem do wydarzeń zrywu niepodległościowego była młodzież przebrana w stroje powstańców.

Z powodu pandemii zrezygnowaliśmy z tradycyjnego projektu “Na Kodeń marsz!”, czyli pokonania ponad 4 kilometrowego odcina z lasku “Borek”, w którym powstańcy koncentrowali się przed atakiem na Kodeń oraz z ogniska po uroczystościach – tłumaczy Jacek Malarski z Towarzystwa Przyjaciół Kodnia.

(pg-oblaci.pl/zdj. K. Stawicka)