Eucharystii o godzinie 18.00 na kodeńskiej kalwarii przewodniczył ordynariusz diecezji drohiczyńskiej – bp Piotr Sawczuk. Pasterz Kościoła drohiczyńskiego został powitany przez kodeńskich parafian oraz prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ordynariusz polskich oblatów wręczył biskupowi pamiątkowy medal 100-lecia Polskiej Prowincji. We Mszy świętej uczestniczyło kilka tysięcy wiernych.

Podczas liturgii słowo do wiernych wygłosił o. Ryszard Szmydki OMI, były prowincjał Polskiej Prowincji, obecnie piastujący urząd podsekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Obecność ojca Szmydkiego na odpuście, podczas którego misjonarze Niepokalanej dziękują za 100-lecie swojej prowincji, związana jest jednocześnie z jubileuszem 50-lecia życia zakonnego pracownika Stolicy Apostolskiej.

Co nasza Matka Wniebowzięta mówi nam dzisiaj, tutaj zgromadzonym? Mówi nam przede wszystkim: Czekam na was w niebie, czekam jak matka aż dzieci wrócą do domu. Nasze ziemskie życie, widziane od strony nieba, nie jest tułaniem się bez celu, ale jest pielgrzymką – przypominał kaznodzieja.

Kiedy dręczą nas wątpliwości, ogarnia smutek, gnębi cierpienie, kiedy nie jesteśmy w stanie podnieść wzroku, Maryja z nieba mówi do nas: Jesteście cenni w oczach Boga. Nie zostaliście stworzeni do drobnych radości tego świata, ale do wielkich radości nieba. Podnieście wzrok, czekam na was w niebie. Ileż razy w chwilach trudnych pragnęlibyśmy usłyszeć ten wewnętrzny głos naszej Matki: Odwagi, czekam na ciebie (…) Ileż razy chcielibyśmy uchwycić się dłoni naszej Matki Niebieskiej – kontynuował ojciec Szmydki.

Kaznodzieja nawiązał również do jubileuszu, jaki celebrują misjonarze oblaci, wspomniał o znaczeniu kodeńskiego sanktuarium w misjonarskiej posłudze synów św. Eugeniusza. Jednocześnie nawiązał do zagrożeń, jakie niosą ze sobą współczesne prądy filozoficzne i światopoglądowe, odnosząc się do pułapek, kryjących się za propagowaną ideologią LGBT oraz gender.

Aby nie wygasła wiara w naszych sercach i naszych rodzinach, przede wszystkim my słuchajmy słowa Bożego, bo ze słuchania słowa Bożego rodzi się i umacnia nasza wiara – przekonywał.

Zobacz całe kazanie o. Ryszarda Szmydkiego OMI wraz z ujęciami kalwarii z lotu ptaka:

Warto zaznaczyć, że pomimo strachu, spowodowanego czasem pandemii, w ciągu dnia do Kodnia docierały liczne pielgrzymki piesze, rowerowe, przybywali także pielgrzymi indywidualni oraz w mniejszych grupach.

Na zakończenie celebracji eucharystycznej kustosz sanktuarium – o. Dariusz Malajka OMI – podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie oraz przebieg uroczystości. Zaprosił jednocześnie na procesję różańcową i czuwanie modlitewne, animowane przez wspólnotę “Guadalupe” z Lublina. O północy przewidziana została tradycyjna “pasterka oblacka”. Słowa wdzięczności w kierunku oblatów skierował również bp Piotr Sawczuk.

(P. Gomulak OMI – oblaci.pl)