PIELGRZYMKA DO LIBANU  14-24.06.2020 r.

Św. Charbel i święci Libanu (9 dni na miejscu)

JEDNO z orędzi św. CHARBELA:

„Nie sprzedawajcie waszych dusz na rynkach tego świata. Wasze dusze są bardzo cenne, a każda kwota, jaką zaoferuje świat, będzie za niska względem ich wartości.

Nie sprzedawajcie waszych dusz, ponieważ świat nie zapłaci wam takiej ceny, jaką jest Krew Chrystusa przelana na Krzyżu. Królestwo Boże nie jest celem, lecz drogą, którą możesz w sobie odkryć dzięki mocy Ducha Świętego, krok po kroku, dzień za dniem,

w małych szczegółach wypełniających twoje życie sekunda po sekundzie”

Św. Charbel Makhlouf – Orędzia z Nieba

 

Dzień 1 / TRANSFER NA LOTNISKO, PRZELOT – POLSKA – BEJRUT 14.06.2020r

Zbiórka przy stanowisku odprawy biletowo – bagażowej na lotnisku w Warszawie im. Fryderyka Chopina, o godz. 20.30. Odprawa paszportowo – bagażowa, wylot o godz. 22.30 do Libanu.

 

Dzień 2 / ANNAYA – MAYFOUQ 15.06.2020r

Przylot do Bejrutu, o godz. 02:55, transfer do domu gościnnego, zakwaterowanie, odpoczynek. Późne śniadanie, wyjazd do Annaya, do miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych  uzdrowień. Zwiedzimy klasztor na wysokości 1300 m n.p.m., gdzie św. Szarbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci; przejdziemy „Drogą świętych”, którą Charbel chodził z eremu do klasztoru, pomodlimy się przy grobie Świętego; w planie tego dnia będzie wspólna modlitwa, Eucharystia, różaniec, indywidualna adoracja, czas wolny (zakupy w przyklasztornym sklepiku). Będzie możliwość otrzymania olejku św. Charbela. Przejazd do Mayfouq, zwiedzanie klasztoru Notre Dame d’Illige (dawnej siedziby patriarchów, miejsca skąd wywodzi się słynna maronicka ikona Notre Dame d’Illige), następnie wejście do  klasztoru Najświętszej Maryi Panny w Mayfouq, miejsca, gdzie św. Charbel spędził pierwszy rok swego nowicjatu. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 3 / DIMANE – BEKAA KAFRA – BECHARRE – LAS BOŻYCH CEDRÓW – WADI KADISHA (klasztor Mar Lichaa) 16.06.2020r

 

Wczesne śniadanie, wyjazd w kierunku Bekaa Kafra (rodzinnej miejscowości św. Charbela). Przystanek w Dimane (letnia rezydencja patriarchy maronitów, skąd rozciąga się piękny widok na Świętą Dolinę – Wadi Kadisha). Przyjazd do Bekaa Kafra, najwyżej położonej miejscowości na Bliskim Wschodzie (1650–1800  m n.p.m.). W tym miejscu urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia najbardziej rozpoznawalny z libańskich świętych – św. Charbel Makhlouf. Skromy domek, w którym mieszkał zamieniony został w kaplicę, gdzie wypłynęło źródełko, które nigdy nie wysycha przypominając o Świętym i jego dzieciństwie. Zwiedzanie domu rodzinnego św. Charbela, groty, w której się modlił, „Szkoły pod dębem”, gdzie się uczył.  Przyjazd do miasteczka Baszarri (Becharre), skąd pochodziła matka św. Charbela. Tu urodził się również i tworzył Khalil Gibrane – libański poeta, autor „Proroka” dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. Przyjazd do rezerwatu cedrów  libańskich (LAS BOŻYCH CEDRÓW), gdzie św. Charbel usłyszał głos zakonnego powołania. Lasy cedrowe szczycą się okazami liczącymi sobie ponad 3 tysiące lat. Niektóre stały się rzadkim pomnikami przyrody jak np. Arz el Rab zaliczany do tzw. „Bożych Cedrów”. 375 cedrów ma ponad 1000 lat, sięgają 35 m wysokości a obwód ok. 12–14 metrów. Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Następnie zjedziemy do klasztoru św. Eliasza (Mar Lichaa), który znajduje się u wejścia do Wadi Kadisha (Doliny Świętej, która została wpisana na listę UNESCO). Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 4 / HARISA – FARAIYA – BYBLOS 17.06.2020r

 

Śniadanie. Przejazd do Harisy, ważnego ośrodka pielgrzymowania chrześcijan libańskich. Harisa to ostra pasta paprykowa, jedna z  ulubionych przypraw Libańczyków. Taką nazwę nadano też wzgórzu, skąd na kraj cedrów spogląda Maryja. Sanktuarium na Harisie to symboliczny punkt spotkania chrześcijan z muzułmanami. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej założonego w 1904 roku, patronki Libanu, skąd roztacza się piękny widok na zatokę Jounieh. Matka Boża jest adorowana zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan jako Piękna Pani. Zjazd kolejka linową. Przejazd do Faraiya górskiego miasteczka zamieszkanego głównie przez chrześcijan w libańskim regionie Kasarwan, gdzie na pobliskie wzgórze została przywieziona figura św. Charbela. W celu przetransportowania jej potrzeba było wprowadzenia szczególnych ograniczeń ruchu na niektórych odcinkach autostrady prowadzącej do miejscowości. Wysoki na 27 metrów pomnik maronickiego mnicha wykonał miejscowy artysta Naif Alwan. Figura stanowi jedocześnie relikwiarz św. Charbela. Zobaczymy stąd piękny widok roztaczający się na pobliskie góry. Przejazd do Byblos, miasta zbudowanego przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tyś. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Złoty okres dla Byblos, to ok. 3000 p.n.Ch. Nastąpił wtedy potężny handel z Egiptem. Wymieniano drzewo cedrowe na złoto, alabaster i papirus. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. Przypominają nam o tym ruiny starego miasta, zamek i katedra z okresu krzyżowców, fragmenty murów obronnych, a także teatr rzymski i świątynia fenicka. Czas wolny na zakupy, plażowanie. Następnie powrót na obiadokolacje i nocleg.

Dzień 5 / JRABTA – KFIFAN 18.06.2020r

Śniadanie, Przyjazd do Jrabta – sanktuarium św. Rafki. Jest to patronka osób przewlekle chorych, także na raka, została beatyfikowana w 1985 r. i kanonizowana w 2001 r. przez naszego papieża św. Jana Pawła II; czas wolny na zakup dewocjonaliów, modlitwę. Przejazd do Kfifan, miejsca, gdzie św. Charbel przygotowywał się do kapłaństwa pod okiem św. Nimatullaha AlHardiniego; modlitwa u grobu św. Nimatullaha i bł. brata Estefana. Powrót na obiadokolację, nocleg.

 

Dzień 6 / GHAZIR – KFARHAY – MAR ANTONIOS KOSHAYA 19.06.2020r

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Ghazir – jest to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a także na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. Stamtąd udamy się do Klasztoru św. Jana Marona w Kfarhay – dawnej siedziby pierwszego maronickiego patriarchy i miejsca, gdzie spoczywają szczątki (fragment czaszki) św. Marona – protoplasty maronitów. Następnie udamy się do jednego z najstarszych i najsłynniejszych klasztorów (serce maronickiego monastycyzmu), który znajduje się w drugiej części Doliny Świętej – klasztoru św. Antoniego z Kozhaya. Św. Charbel przed wstąpieniem do zakonu przychodził tu odwiedzać swoich wujków. Zwiedzimy przyklasztorny kościół ukryty w skale i przyklasztorne muzeum, pomodlimy się w grocie uwolnienia, będzie też możliwość zakupienia pamiątek. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 7 / MAGHDOUCHE – SYDON – BEJRUT – CORNICHE 20.06.2020r

Śniadanie, Przejazd do Magdouche, nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej, msza święta w Grocie Oczekiwania. Maghdouche,  znane z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka, nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół. Przejazd do Sydonu, biblijnego miasta z zamkiem Templariuszy, karawanserajem oraz dobrze zachowaną mediną. Czas wolny na zakupy. wyjazd centrum Bejrutu, następnie zwiedzenie katedry maronickiej  św. Jerzego, spacer po odnowionym Down Town (Stare Miasto), przez wykopaliska z czasów rzymskich do kościoła Kapucynów z relikwiami świętych libańskich. Przejazd do Corniche – tętniącego życiem deptaku wzdłuż morskiego brzegu, czas wolny na odpoczynek nad Morzem Śródziemnym. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 8 / GHAZIR – GROTA JEITA – DAIR AL KAMAR 21.06.2020r

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Ghazir – jest to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a także na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej. Przejazd na północ od Bejrutu, gdzie znajduje się Grota Jeita, w dolinie Psiej Rzeki (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną. Grota Jeita, jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody. Wyjazd w Góry Libanu do Chouf. Przejazd do Dair al Kamar zwanego “miastem emirów”, pierwszej stolicy Libanu.  Spacer po malowniczej medinie, nawiedzenie kościoła Maryi Panny powstałego ok. 450 roku. Powrót do ośrodka, obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 09 / 22.06.2020r ANNAYA

Wczesne śniadanie lub prowiant na drogę, wykwaterowanie.  Przejazd do Annaya – miejscowości, która jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhloufa. Do dnia dzisiejszego zarejestrowano ponad 23 tys. cudownych  uzdrowień. Weźmiemy udział w procesji (dzień 22 każdego miesiąca), która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą zoperował i uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Przejazd do hotelu w okolicy nadmorskiej, zakwaterowanie, czas wolny, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 10 / REJON NADMORSKI 23.06.2020r

Śniadanie, czas wolny w okolicy nadmorskiej. Obiadokolacja, nocleg.

Powrót na obiadokolację i nocleg. Wykwaterowanie ok. Godziny 23.00. Transfer na lotnisko w Bejrucie.

Dzień 11 / PRZELOT LIBAN – POLSKA  24.06.2020r

Przylot do Warszawy około godz. 06:30, zakończenie pielgrzymki.

 

CENA ZA OSOBĘ:  2260 PLN + 650 USD

(u pilota dodatkowo płatne 90 USD)

 

CENA ZAWIERA:

 • Przelot samolotem PLL LOT na trasie Warszawa – Bejrut – Warszawa
 • Na pokładzie samolotu posiłek i napoje
 • Transport komfortowym autokarem w Libanie
 • 8 rozpoczętych noclegów w domu gościnnym Notre Dame du Mont, miejscowość Fatka, w pokojach 2 os. z łazienkami http://www.ndm-lb.com/, 2 rozpoczęte noclegi w okolicy nadmorskiej (brak pokoi 3 osobowych).
 • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
 • Ubezpieczenie podróżne KL i NNW
 • Opiekę licencjonowanego pilota wycieczek
 • Realizację w/w programu
 • Opiekę duchową kapłana
 • Przewodnika z jęz. polskim
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 13zł/osobę

CENA NIE ZAWIERA:

 • Biletów wstępu, zwyczajowych napiwków, kosztu przewodnika: 90 USD płatne na miejscu u pilota
 • Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 2,8% lub 5,6% (możliwość wykupienia w biurze)
 • Dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych (możliwość wykupienia w biurze)
 • Własnych wydatków, kosztów lunchu podczas każdego dnia (czas wolny)

 

DODATKOWE INFORMACJE:

 • organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie
 • kolejność zwiedzania może ulec zmianie
 • minimalna liczba uczestników to 42 osoby pełnopłatne
 • Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1–osobowego, będą

dokwaterowane do innej osoby tej samej płci w pokoju 2–osobowym. W przypadku braku drugiej osoby na dokwaterowanie Klient będzie musiał dopłacić kwotę 180 USD do pokoju 1 osobowego.

 • Codziennie odprawiane są Msze św. – proszę o zabranie Pisma Św. (Nowy Testament)
 • Uczestnicy wyjazdu nie mogą posiadać izraelskich stempli w paszporcie. Jeżeli byli Państwo w Izraelu i posiadają świadczące o tym stemple w paszporcie, należy dokonać jego wymiany. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wyjazdu.
 • Temperatura w czerwcu kształtuje się w granicach: 26-31oC, w zależności od rejonu.
 • Podczas pielgrzymki przewidziane są rekolekcje prowadzone przez dr hab. Aleksandra
  Bańkę, który prowadzi obecnie prace naukowe nad życiem duchowym św. Charbela.
  Informacja zostanie potwierdzona do końca grudnia br.
 • Podczas pielgrzymki przewodnikiem będzie p. Jacek Pajor – kustosz relikwii świętych
  libańskich w Rycerskim Zakonie Templariuszy OMCTH, na co dzień pilot wycieczek jak
  również ratownik medyczny. Od wielu lat prowadzi pielgrzymki do Libanu.
 • Przy zapisie wpłata bezzwrotnego zadatku 250 zł na konto biura:

MBANK PLN

PL 50 1140 2004 0000 3102 7835 5270, tytułem:

Pielgrzymka do Libanu 14-24.06.2020 r, (imię i nazwisko uczestnika)

 

 • Zanim dokonamy przelewu należy zapisać się na listę pielgrzymkową w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach lub na furcie w Kodniu

 

 • Godziny przelotu, Polskimi Liniami Lotniczymi LOT:

14.06.2020 WAW 22.30  BEY 02.55 +1 dzień (15.06)

24.06.2020  BEY 03.50 WAW 06.30.

 

Serdecznie zapraszamy

 

Liban to coś więcej niż kraj, to jest przesłanie”

Św. Jan Paweł II

Podczas wizyty w Libanie w 1997r.