Nadejście wrześniowego odpustu, ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, od 24. lat, zwiastuje piesza pielgrzymka z parafii św. Mikołaja w Lubieniu. Pielgrzymi wyruszyli w drogę 6. września, po Mszy św. o godz. 7:00 i wędrowali przez ponad 50 kilometrów, na nocleg zatrzymując się w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Hannie. Do sanktuarium dwudziestoosobowa grupa przybyła 7. września późnym popołudniem, by uczestniczyć w Eucharystii przed Cudownym Obrazem, o godz. 18:00.

W sam dzień odpustu przybyła, po raz ósmy, szcześćdziesięcioosobowa piesza pielgrzymka z parafii Najświętszego Serca Jezusowego z Włodawy. Na pielgrzymi szlak pątnicy wyruszyli rano 7. września, a po noclegu w Sławatyczach, przybyli – przemierzywszy 42 kilometry – do Kodnia, w urodziny Maryi, wprost na procesję i sumę odpustową.

Ciekawostkę duszpasterską stanowiła pielgrzymka rowerowa z Terespola, w której uczestniczyło 40 cyklistów.

Ostatnie w tym roku uroczystości odpustowe rozpoczął śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu N. M. P. Po nich, o godz. 8:00, w bazylice, była sprawowana Eucharystia. W świątyni były jeszcze Msze św. o godz. 10:00 i 17:00. W ich czasie Słowo Boże głosił o. Bernard Briks OMI – superior kodeńskiego klasztoru. Natomiast sumę odpustową sprawowano w kaplicy Najświętszej Maryi Panny na kalwarii, gdzie tradycyjnie ustawiono ołtarz polowy.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła procesja Maryjna, z kopią obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Oprócz sztandarów, niesiono w niej wieńce dożynkowe. Po przybyciu do miejsca celebry, rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Pasterz Kościoła Gliwickiego biskup Jan Kopiec. On też wygłosił homilię. Biskupowi w podróży do Kodnia towarzyszył ekonom diecezji gliwickiej ks. Bernard Koj.

Przed rozpoczęciem liturgii Biskupa powitali starostowie tegorocznych gminnych dożynek państwo Marta i Jacek Magrowie, z  sołectwa Dobromyśl, rodzice pięciorga dzieci, gospodarujący na 44 hektarach i prowadzący hodowlę bydła mięsnego. Starostowie – trzymając w rękach bochen chleba – wyrazili wdzięczność dobremu Bogu, za tegoroczne płody ziemi. Po nich, w imieniu wspólnoty parafialnej, Biskupa Jana powitał przewodniczący Rady Parafialnej pan Jerzy Filipek.

W czasie Eucharystii, po homilii, Biskup poświęcił wieńce dożynkowe i ziarno na nowy zasiew, zaś po błogosławieństwie końcowym pobłogosławił indywidualnie małe dzieci oraz matki oczekujące narodzin potomstwa. Po Eucharystii procesyjnie odprowadzono  wizerunek Madonny do bazyliki.

Obrzędom liturgicznym na kalwarii niezawodnie towarzyszyli ministranci, lektorzy, chór i orkiestra Parafialna z Kodnia.

Uroczystości odpustowe dopełniły Nieszpory Maryjne odśpiewane w bazylice o godz. 16:30.

Mimo, że odpust przypadł w czwartek, a więc w dzień nauki i pracy, przybyło nań sporo pielgrzymów. Wszyscy obecni radowali się nie tylko możliwością odrodzenia i umocnienia duchowego, modlitwą we wspólnocie wiary, pięknem kalwaryjskiej przyrody, ale też adekwatną pogodą, która ani nas nie przegrzała, ani nie schłodziła i nikt nie wracał z odpustu mokry, z powodu jakiegoś deszczu. 🙂