Tradycyjnie 14. sierpnia był pierwszym dniem głównego odpustu w sanktuarium kodeńskim, ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przeżywaliśmy go w tym roku pod hasłem: „Miłosierna Matka Jedności”.

Rozpoczęcie uroczystości zwiastowało przybycie VIII Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej z Bobrownik do Kodnia. Ułani, obojga płci, przybyli do sanktuarium, po 400 kilometrach wędrówki, około godziny 9:00, na 31 koniach. Utworzyli szpaler na placu przed bazyliką, gdzie zostali powitani przez kustosza o. Damiana Dybałę, któremu towarzyszył o. Roman Nisiewicz.

Po salwie armatniej i słowach powitania, jeźdźcy udali się do stajni, by dać odpocząć rumakom, sami zaś przybyli na Eucharystię, o godz. 12:00. Liturgii przewodniczył ks. ppor. Dariusz Cabaj – proboszcz z Bobrownik i dowódca pielgrzymki konnej, zaś kazanie wygłosił ks. Maciej Majek – ojciec duchowny siedleckiego WSD.

Już w czasie tej Mszy, dało się słyszeć śpiewy nadchodzących, ze wszystkich stron, pielgrzymów, w grupach zorganizowanych przez okoliczne parafie.

O godzinie 16:00 odbyła się, na kalwaryjskich wałach, droga krzyżowa, na której rozważania prowadził o. Sebastian Łuszczki OMI. Godzinę później, w bazylice, odśpiewano Maryjne Nieszpory i po nich o godz. 17:45 wyruszyła Procesja Maryjna, z bazyliki na kalwarię, w której – w asyście licznie przybyłego duchowieństwa – niesiono kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.  Przed procesją, w szyku, paradnie stąpały konie, na których – w mundurach – siedzieli kawalerzyści z konnej pielgrzymki. Po procesji sprawowano Eucharystię, pod przewodnictwem i z homilią biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka.

O godzinie 20:00 wyruszyła procesja różańcowa ze świecami, w której setki pielgrzymów przemierzało z modlitwą i śpiewem kalwaryjskie dróżki. Różaniec zakończył Maryjny Apel Podlasia.

Po Apelu, przed godz. 22:00 rozpoczął się koncert „Siewców Lednicy”, którzy rytmicznym śpiewem rozruszali licznie zgromadzonych. Po występie wychowanków śp. o. Jana Góry OP, klerycy oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego przedstawili montaż słowno – muzyczny, z okazji 200. lecia istnienia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ukoronowaniem jubile – uszowego dziękczynienia Oblatów była Pasterka, sprawowana przez ponad trzydziestu Misjonarzy Oblatów M. N. pod przewodnictwem prowincjała o. Antoniego Bochma. Słowo Boże na tej nocnej Mszy św., podobnie jak na pozostałych Eucharystiach w bazylice, wygłosił o. Sebastian Łuszczki – ojciec duchowny obrzańskiego seminarium. W czasie Pasterki śpiewał chór i grała orkiestra z parafii p. w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach.

Po modlitwach, które zakończyły się około drugiej w nocy, pielgrzymi udali się na spoczynek. Niektórzy jednak postanowili czuwać przy Maryi przez całą noc.

Rankiem, o godz. 5:30, odśpiewano, w bazylice, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. W świątyni tej odprawiono trzy Msze o godz. 6:00, 8:00 i 17:00. Natomiast na kalwarii o godz. 9:00 odbyło się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, po którym, o godz. 9:30 sprawowano Mszę św. z udziałem licznie zgromadzonych Przyjaciół Misji Oblackich. Przy okazji odpustu pielgrzymi mogli się zapisać do grona Przyjaciół Misji lub prenumeratorów dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”, a także nabyć pamiątki z misji, wspierając w ten sposób ten szlachetny cel.

O godz. 11:45 wyruszyła procesja Maryjna, w której Pasterz Kościoła Siedleckiego prowadził Obraz Madonny Kodeńskiej, wyjęty z ołtarza, z racji rekoronacji Wizerunku, jaka odbyła się w czasie sumy odpustowej.

W czasie Słowa Bożego, biskup Kazimierz Gurda nawiązywał do prawdy o Wniebowzięciu Matki Bożej, tłumaczył czym jest koronacja Obrazu Matki Bożej, przedstawił dzieje Kodeńskiego Obrazu i przywoływał dwie poprzednie Jego koronacje (w 1723 r. i w 2000 r.). Mówił też o 200 latach Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów M. N.

Po kazaniu nastąpił akt koronacji, zaś pod koniec Eucharystii Biskup pobłogosławił wianki z ziół i zbóż. Była też chwila na życzenia dla Oblatów, obchodzących Jubileusz.

Po Mszy odprowadzono w procesji Obraz do bazyliki.

Po południu odśpiewano, przed wizerunkiem Maryi, Nieszpory. Zaś wieczorem, o 21:00 wikariusz parafii o. Mateusz Pawłowski poprowadził Maryjny Apel Podlasia, po którym zasłonięto Cudowny Obraz, kończąc uroczystości odpustowe.

Nasze świętowanie zgromadziło rzesze wiernych. Ich obecności sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Bardzo licznie przybyli wierni przystępowali do sakramentu spowiedzi i komunii. Wielu ustawiało się w długiej kolejce, by przejść przez Bramę Miłosierdzia i obejść na kolanach ołtarz z Obrazem Matki Bożej Kodeńskiej.

Sumę odpustową oraz Maryjny Apel Podlasia transmitowało Katolickie Radio Podlasie. W czasie liturgii modlitwie towarzyszyli: orkiestra, chór oraz schola młodzieżowa parafii św. Anny w Kodniu.

W czasie uroczystości odpustowych, kodeńskie sanktuarium, nawiedziło 30 tysięcy pielgrzymów.