W dniach od 20 do 26 lipca br. odbył się Festiwal Życia, który młodzież z całej Polski przeżywała pod hasłem wpisującym się w Rok Życia Konsekrowanego „Kompania braci i sióstr”. Podtytuł objaśnia koncept spotkania: Poznaj świętych zakonników! W czym są podobni do nas? Kompania nie ruszy bez ciebie!

Po raz czternasty zjazd w Kodniu organizuje oblackie duszpasterstwo młodzieży NINIWA. Na tygodniowe zgrupowanie składają się modlitwy, nabożeństwa, konferencje w czasie których – zgodnie z ideą przewodnią – młodzież poznaje sylwetki świętych zakonników (Matka Teresa z Kalkuty, Augustyn, Maksymilian Kolbe, Edyta Stein, Eugeniusz de Mazenod). Jest też czas na zajęcia sportowe, warsztaty (bębniarskie, dziennikarskie, języka migowego, fotograficzne, ewangelizacyjne, łucznicze, szermiercze, rękodzieła, podstaw survivalu, cyrkowe, tańców dworskich, piłkarskie, animacji kultury i czasu wolnego), prace w grupach, piesza pielgrzymka do neounickiej cerkwi św. Nikity w Kostomłotach…

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Festiwalu byli: ks. Łukasz Walaszek z Katowic, o. Adam Szustak OP, dr hab. filozofii, politolog Aleksander Bańka adiunkt UŚ w Katowicach, Robert Cudzich muzyk, kompozytor z New Life’m oraz wikariusz prowincjalny o. dr Marian Puchała OMI z Poznania.

Wieczory, po upalnym – wymagającym wysiłku duchowego i intelektualnego – dniu, młodzi spędzali – nie mniej intensywnie – oglądając film, sztukę teatralną, pokazy rycerskie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, uczestnicząc w modlitwie o uzdrowienie i koncercie uwielbienia.

Spotkania festiwalowe odbywały się w kościele Ducha Świętego oraz na terenach rekreacyjnych kalwarii kodeńskiej, gdzie znajdowało się pole namiotowe – miejsce zakwaterowania młodych. W Festiwalu wzięło udział około 200 młodzieży, nad organizacją i bezpieczeństwem czuwało 50 osób z duszpasterstwa NINIWA oraz 15 Misjonarzy Oblatów M. N.

Nieopodal festiwalowego pola namiotowego, po raz kolejny rozbili swe namioty członkowie Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II ze Świętochłowic oraz Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza, którzy w liczbie 70 uczestników przeżywali „Wczasy z Bogiem” w cieniu kościoła Świętego Ducha na kalwarii.