2 lipca do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej pielgrzymują osoby chore, niepełnosprawne oraz ich rodziny i opiekunowie, by u Kodeńskiej Matki wypraszać potrzebne łaski. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.
2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności. Tego dnia osoby borykające się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, z terenu całej diecezji siedleckiej pielgrzymują do Kodeńskiego sanktuarium, żeby wspólnie modlić się i wypraszać potrzebne łaski. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Konferencję pod tym tytułem wygłosił ks. Paweł Siedlanowski podając wiele przykładów z życia, zachęcał nas do bycia wytrwałym gdy nadejdą trudności, zdrowotne, duchowe lub gdy sił nam będzie ubywać wraz z wiekiem. Bóg nie pozostawia nas samych i chce nas przeprowadzić przez każdą „ciemną dolinę”. Przeżywając z wiara i ufnością te trudne doświadczenia możemy mieć pewność że z każdej sytuacji Bóg wyprowadzi dla nas dobro.
Tysiące pielgrzymów uczestniczyło mogło uczestniczyć w modlitwie różańcowej w intencji wszystkich cierpiących a o godzinie 12 na Kalwarii, pod przewodnictwem ks. bp Kazimierza Gurdy sprawowana była Eucharystia na której był obecny również O. Marek Ochlak, Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Na zakończenie Mszy Świętej, ks. biskup udzielił błogosławieństwa lourdzkiego.
Wielką łaską odpustów kodeńskich jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, praktycznie przez cały czas trwania uroczystości. Wielu kapłanów służyło w konfesjonałach od samego rana.