15 sierpnia 2023 roku Specjalny Wysłannik papieża Franciszka, kardynał Stanisław Dziwisz, nałoży na Obraz Matki Bożej Kodeńskiej nowe korony.

Korony wykonał znany polski artysta specjalizujący się w złotnictwie i bursztynnictwie – Dariusz Drapikowski z Gdańska.

Oto opis koron sporządzony przez ich Wykonawcę:

Korony dla Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia

Zarówno Korona Chrystusa, jak Matki Bożej swoim zamkniętym kształtem zwieńczającym otok z lilii andegaweńskich mówią o ich godności królewskiej.

Ponadto, lilie są znakiem czystości, niewinności i bezkresnej miłości.

Kształt ich wypełnia bursztyn, o którym mówi się, że zamyka w sobie światło, a Chrystus o sobie mówił: „Ja jestem światłością świata”.

Wykorzystany tutaj został bursztyn złocisty i niezwykle rzadki bursztyn biały.

Złoto użyte do wykonania koron, to także materiał podkreślający królewskość Jezusa i Maryi.

Obie korony ozdabiają także perły – klejnoty organiczne, których powstanie łączy się z bólem perłopława, który choć sam ginie pozostawia cenny dar, symbolizujący wiarę i zmartwychwstanie.

Korona Matki Bożej ozdobiona jest dodatkowo szafirami i cyrkoniami.

Błękit szafiru odnosi się do koloru nieba i Matki Bożej, a krystalicznie lśniące cyrkonie symbolizują czystość i niewinność.

Pewnego rodzaju symboliczną oś wertykalną wyznaczają: kamień z groty Narodzenia i zwieńczająca koronę postać Ducha Świętego. To podczas Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, została Ona napełniona Duchem Świętym, a w Betlejem wydała na świat Syna Bożego.

Koronę Chrystusa wyróżniają ponadto umieszczone na niej rubiny, których czerwień, to barwa męki, ofiary i miłości, a w dolnej części kamień z Golgoty, zaś na szczycie, znajduje się kula i na niej krzyż – znak Zbawienia świata i Nadziei.

Zdjęcia: Paweł Gomulak OMI