W poniedziałek 24 kwietnia na kodeńskiej kalwarii posadzono 81 sadzonej dębu szypułkowego. Akcja związana jest z inicjatywą „300 drzew na 300. lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej”. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: o. Krzysztof Trociński OMI – wikariusz prowincjalny, pracownicy Gminy Kodeń, przedstawiciele lokalnej społeczności i Wojska Obrony Terytorialnej Brygady Wielkopolskiej, strażacy, uczniowie miejscowej szkoły, pracownicy Nadleśnictwa Chotyłów oraz Emilia Maćkowiak – honorowa prezes gdańskiego oddziału Rodziny Katyńskiej.
Podczas trzydniowej akcji posadzone zostaną jeszcze: lipy, kasztanowce czerwone, klony pospolite i klony czerwone w alei lipowej oraz na Placencji.
Jubileuszowe uroczystości 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej zaplanowane są na 13-15 sierpnia br. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 15 sierpnia Eucharystii przewodniczyć będzie legat papieski, który nałoży na wizerunek przygotowane na tę okazję korony.
Kodeń to przygraniczna miejscowość w województwie lubelskim. W XVI wieku osiedli tutaj Sapiehowie. W połowie XVII wieku Mikołaj Pius Sapieha sprowadza tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej zwanej również Guadalupeńską. Od tego momentu rozpoczyna się kult Matki Bożej Kodeńskiej. Dzięki staraniom Jana Fryderyka Sapiehy, w 1723 roku odbyła się papieska koronacja wizerunku. Była to trzecia taka uroczystość w ówczesnej Polsce. Od 1927 roku sanktuarium i parafią opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
(pg/zdj. Nadleśnictwo Chotyłów, Gmina Kodeń)