Wielki Tydzień oraz Triduum Paschalne to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. W tym świętym czasie warto wyciszyć się, by umocnić się w wierze, rozwijać swoją relację z Bogiem i doświadczać Jego miłości. Aby tak się stało nieodzownym jest skupienie i wyciszenie się. Św. Josemaría Escrivá de Balaguer nauczał tak:

Skup się. — Odszukaj w sobie Boga i posłuchaj Go!

Cofając się do Ewangelii z soboty V tygodnia Wielkiego Postu, gdzie autor zapisał:

Odtąd Jezus już nie występował otwarcie wśród Żydów, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasta zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami

proponujemy komentarz do tego Słowa Bożego zaczerpnięty ze strony https://opusdei.org/pl-pl/gospel/sobota-5wielkipost/

Komentarz do Ewangelii z soboty 5 tygodnia Wielkiego Postu. «Odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasta zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami». Naśladując naszego Pana, rozważajmy wagę życia w skupieniu, aby dobrze przygotować się do Wielkiego Tygodnia i do Świąt Wielkanocnych.

Komentarz

W tej scenie św. Jan daje nam poznać intencje przeciwników Pana Jezusa, już tuż przed jego Męką. Teraz stajemy u wrót Wielkiego Tygodnia, w którym liturgia aktualizuje i przypomina wydarzenia Męki Pańskiej. To jasne, że każda z tych dyskusji zasługiwałaby na wiele komentarzy, natomiast dziś popatrzymy na mały szczegół, wydawałoby się marginalny, ale mający bardzo wielkie znaczenie w naszych czasach pełnych obrazów i wszelkiego rodzaju hałasu powodowanego w dużej mierze przez nowe technologie.

Ewangelista podkreśla, że Żydzi „tego więc dnia postanowili Go zabić”. Co robi Jezus kiedy dowiaduje się o tym? „Odtąd Jezus już nie występował otwarcie wśród Żydów, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasta zwanego Efraim”. Tak reaguje Pan Jezus. Można widzieć w tej decyzji wyraz roztropności, ponieważ jeszcze nie nadeszła godzina Jego ofiary, ustalona przez Ojca a nie przez ludzi. Bez wątpienia ta interpretacja jest uprawniona.

Natomiast można myśleć o czymś głębszym i duchowym, o czymś, co może nam pomóc przygotować się do Wielkiego Tygodnia, aby w pełni uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego. Tak jak przy wielu innych okazjach nasz Pan czuję potrzebę skupienia, wejścia do głębi duszy, aby stawić czoła straszliwej próbie Męki. Często Ojcowie Kościoła i autorzy książek duchowych zwracali uwagę na intensywne życie modlitwy Jezusa. Tutaj mamy kolejne potwierdzenie tego faktu.

Jako konkretne postanowienie naszej modlitwy możemy pomyśleć o jednym punkcie z książki Droga św. Josemaríi: „Skup się. — Odszukaj w sobie Boga i posłuchaj Go!” (nr 319). Postarajmy bardziej się skupić już przed Wielkim Tygodniem i przez cały ten tydzień, według rady świętego papieża Jana Pawła II. Niektórzy z nas, mający już więcej lat pamiętamy jak święty papież zachęcał chrześcijan do „postu telewizyjnego”. To jasno, że ta sugestia może być stosowana do nowych ośrodków komunikacji: smartfona, komputera, itd., i przede wszystkim do ciągłego podłączenia do Internetu. Prośmy o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, by pomagała nam zachować te wszystkie rzeczy rozważając je w naszym sercu (por. Łk 1, 19).