W kodeńskim sanktuarium odbyło się spotkanie bezpośrednio przygotowujące strategię medialną oraz logistykę zbliżających się uroczystości 300. lecia koronacji papieskiej obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. W spotkaniu uczestniczyli prezbiterzy z diecezji siedleckiej: ks. Marek Weresa z Biura Prasowego diecezji oraz ks. Marek Bieńkowski – dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. Ze strony medialnej Polskiej Prowincji obecny był o. Paweł Gomulak OMI – Koordynator Medialny. Gospodarzem spotkania był o. Krzysztof Borodziej OMI – kustosz i superior, towarzyszyli mu: o. Rafał Chilimoniuk OMI – ekonom klasztoru i dyrektor Domu Pielgrzyma oraz o. Paweł Tomys OMI – odpowiedzialny za media kodeńskiego sanktuarium

Uroczystości 300. lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej planowane są na 13-15 sierpnia 2023 roku. Poprzedzać je będzie duchowa nowenna odmawiana w diecezji siedleckiej, jak również szereg wydarzeń promocyjnych i medialnych. Głównym uroczystościom przewodniczyć będzie legat papieski.

Kodeń jest przygraniczną miejscowością na granicy polsko-białoruskiej. W 1631 roku, ówczesny właściciel majątku – Mikołaj Pius Sapieha sprowadza tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej. Dzieje przybycia Matki Bożej do Kodnia opisała Zofia Kossak-Szczucka w powieści “Błogosławiona wina”. Na prośbę Jana Fryderyka Sapiehy, w 1723 roku wizerunek został koronowany koronami papieskimi. Była to trzecia taka uroczystość na ziemiach Polski. Podczas zaboru rosyjskiego obraz Matki Bożej znalazł schronienie na Jasnej Górze. Powrócił do Kodnia w 1927 roku, od tego czasu sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Trzykrotnie gościł tutaj kard. Karol Wojtyła, który nadał Maryi tytuł Matki Jedności, jako papież żartował, że “w Kodniu macie obraz, który należy do papieża”. Maryja czczona jest tutaj także jako Królowa Podlasia.