W sobotnie popołudnie, 13 marca br., – w 8. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową – w Bazylice Mniejszej pw. św. Anny w Kodniu przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej – Matki Jedności – na modlitwie zebrali się Druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu na czele z Prezesem Dariuszem Krawczykiem.

W Eucharystii celebrowanej w kościele papieskim w intencji dziękczynnej za Strażaków kodeńskich uczestniczył m.in. Marcin Romanowski – Wiceminister Sprawiedliwości, Damian Franczak – Zastępca Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, Artur Tomczuk – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Artur Ambrozik – Dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, Barbara Radecka – Przewodnicząca Rady Gminy Kodeń, Jerzy Troć – Wójt Gminy Kodeń.

Okazją do wspólnej modlitwy i dziękczynienia Panu Bogu było uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego wozu strażackiego dla Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu. Mogło się to stać dzięki pozyskanym środkom finansowym z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 214 tys. złotych oraz dzięki funduszom przekazanym przez Gminę Kodeń.

Mszy świętej przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię o. Dariusz Malajka OMI, proboszcz parafii pw. św. Anny w Kodniu i kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej – Matki Jedności. W swoim słowie o. Dariusz podkreślił wielką rolę i zadania jakie wypełniają w lokalnej społeczności Strażacy – Ochotnicy:
Bycie strażakiem, to bycie dla innych, spieszenie z pomocą o każdej porze: w dzień czy w środku nocy(…)
Gromadząc się dzisiaj tu, w tym świętym miejscu, uświęconym modlitwą tak wielu pątników, przyzywamy wstawiennictwa i opieki Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności i św. Floriana – prosząc by otaczali was opieką i wypraszali błogosławieństwo Boże na każdą akcję, chwilę, kiedy bezinteresownie angażujecie się w życie społeczne, pomoc potrzebującym.
– A jednocześnie wyrażamy serdeczne „DZIĘKUJĘ” – „BÓG ZAPŁAĆ” – za to, że zawsze skutecznie sprawdzacie się w sytuacjach bojowych, chroniąc całą społeczność ziemi kodeńskiej przed żywiołami. Bo jesteście niewątpliwe gwarancją bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Kodeń i tej niezliczonej rzeszy pielgrzymów przybywających do sanktuarium kodeńskiego. W tym miejscu w imieniu własnym i całej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Kodnia, chciałbym podziękować wam i na wasze ręce wszystkim jednostkom Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej za akcję gaśniczą z 12 listopada ubiegłego roku, kiedy to płoną Dom Pielgrzyma w Kodniu (…)
Dziś, kiedy za chwilę poświęcimy nowy wóz strażacki i kiedy otrzymacie go w swoje ręce – to bezpieczeństwo będzie jeszcze większe i skuteczniejsze. Dziś trzeba także podziękować tym, dzięki którym to dobro dzieje się. Dziękujemy władzom państwowym i samorządowym, które nie szczędzą wysiłku i trudu by wspierać tych, którzy bezinteresownie, niejednokrotnie z narażeniem życia, spieszą z pomocą ratując ludzkie życie. Drodzy Druhowie z Kodnia – życzymy wam bezpiecznej służby – Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – mówił o. Dariusz.

Eucharystię uświetnił Chór Parafialno – Gminny pod dyrekcją pana dr. Piotra Skolimowskiego. Po zakończeniu Mszy świętej na palcu przed Bazyliką odbyło się uroczyste poświęcenie wozu strażackiego i przekazanie go Druhom Strażakom z Kodnia.