Dziś w liturgii przypada wspomnienie św. Błażeja, który jest patronem chorych na gardło. Święty patronujący dziś był biskupem i męczennikiem żyjącym na przełomie III i IV wieku w mieście leżącym dziś na terenie Turcji. Z zawodu był lekarzem, lecz z czasem porzucił to zajęcie zamieniając je na służbę Bogu.

Z racji dzisiejszego wspomnienia św. Błażeja w kościołach błogosławi się świece. Kapłan we wstępie, który towarzyszy temu obrzędowi wyraża prośbę skierowaną do Pana Boga o zdrowie gardła i właściwe korzystanie z daru mowy: Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi.

Natomiast w samej już modlitwie kapłan mówi m.in.: Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie.  Tradycja podaje, że Błażej uzdrowił dziecko bliskie uduszeniu z powodu ości, która utknęła w gardle. (zob. Agenda Liturgiczna, wyd. 2015, s. 595)

Także i w naszej wspólnocie parafialnej w Kodniu miał miejsce obrzęd pobłogosławienia świec i udzielenia nimi błogosławieństwa wiernym podczas celebrowanych dziś Mszy świętych.

Gdy świece zostały pobłogosławione i poświęcone wierni podchodzili do kapłana, który błogosławiąc ich wypowiadał słowa: Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.