25 stycznia – w liturgiczne święto nawrócenia świętego Pawła Apostoła, mija 205 rocznica powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy m.in. od 94 lat posługują w parafii i sanktuarium w Kodniu nad Bugiem.
25 stycznia 1816 roku Eugeniusz de Mazenod wraz z pierwszymi towarzyszami, zamieszkał w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix, na południu Francji. Data ta w rodzinie oblackiej przyjęła się jako dzień narodzin Zgromadzenia.
Kodeńska wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej podczas wspólnej modlitwy z parafianami, pielgrzymami i Przyjaciółmi Misji Oblackich, dziękowała Bogu za Zgromadzenie oraz za wszystkich Przyjaciół Misji Oblackich, Honorowych Oblatów i Dobrodziejów sanktuarium i klasztoru kodeńskiego.
Podczas celebrowanej w godzinach popołudniowych Eucharystii dziękowano Panu Bogu za dar św. Eugeniusza i jego pierwszych towarzyszy, którzy zapoczątkowali oblacką rodzinę oraz modlono się o błogosławieństwo Boże i opiekę Maryi Niepokalanej – Patronki Zgromadzenia a także upraszano dar licznych i świętych powołań oblackich.
Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię o. superior Krzysztof Borodziej OMI. Nawiązując do liturgicznego święta nawrócenia św. Pawła, Apostoła wskazał, że każdy z nas jest wezwany i zaproszony przez Jezusa, aby głosić Ewangelię:
– Idźcie i głoście światu Ewangelię – śpiewaliśmy w refrenie psalmu. Dziś w nawrócenie św. Pawła jesteśmy w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia, gdzie jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za powołanie, każdy z nas z osobna, ale też by jako wspólnota dziękować za dar postawy i inspiracji nawrócenia św. Pawła. On gorliwy wyznawca judaizmu. Wiedział, że rodzące się zamieszki z powodu powstawania gmin chrześcijańskich są zagrożeniem pokoju i stabilizacji. On wielki obrońca judaizmu był nawet gotów zabijać by obronić tradycję. Zmieniło się to radykalnie, gdy Bóg przemówił do niego. Posłuchał tego głosu. I to zmieniło całe jego życie. Dalej patrzymy na św. Eugeniusza. Też doświadczał trudności – rewolucja francuska, konsekwencje decyzji cesarza – świat bez Boga. Eugeniusz widzi świat i ludzi, którzy odwrócili się od Boga. Ale ma w sobie dar osobistego nawrócenia i chce ratować tych, którzy zostali zwiedzeni. Dzień 25 stycznia 1816 roku, to dzień kiedy zamieszkał wspólnie z innymi kapłanami by zrealizować cel: modlić się wspólnie, by być jak Apostołowie – głosić Ewangelię, pokazywać właściwą drogę do Boga. Dziś prośmy za nas tu zgromadzonych byśmy mieli w sobie pragnienie nawrócenia, świętości, pokazywać ludziom właściwe wybory – zachęcał przełożony kodeńskiej wspólnoty zakonnej.
W Polsce Oblaci są obecni od 1919 roku. Na dzień dzisiejszy posługują w 21 domach: Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu.
Dom Prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne znajdują się w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – Nowicjat.
Obecnie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy blisko 500 członków pracujących w Polsce, Kanadzie, Francji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Syberii, Turkmenistanie, Kamerunie, Madagaskarze i Skandynawii.