Za nami świąteczne dni.  W tym radosnym czasie parafianie i wielu pielgrzymów z bliska i z daleka przybywało do Bazyliki kodeńskiej przed wizerunek Matki Bożej – Królowej Podlasia, Matki Jedności by we wspólnocie radować się z narodzin Bożej Dzieciny. Wspólnej modlitwie, skupieniu i zadumie niewątpliwie pomógł świąteczny wystrój Bazyliki oraz przygotowane stajenki zarówno wewnątrz  jak i na zewnątrz kościoła parafialnego.

I tak szopka znajdująca się w bocznej kaplicy została wybudowana przy współpracy z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Kodniu na czele z panem dyrektorem Piotrem Skolimowskim, który zadbał również o oświetlenie całości. W centrum stajenki znajduje się Dzieciątko Jezus, Maryja i Józef, którym towarzyszą aniołowie, pasterze i oczywiście zwierzęta. Obok stanęła wiejska chata, w której została pokazana tradycyjna rodzina, w charakterystycznych strojach ludowych z regionu oraz tradycyjny wystrój. Dodatkowym elementem zdobiącym wnętrze chaty są ręcznie wykonane ozdoby świąteczne przez naszych parafian a na jednej ze ścian zawisł krzyż i obrazek Matki Bożej Kodeńskiej, które ocalały w pożarze Domu Pielgrzyma, jaki miał miejsce w listopadzie br., wnętrze naszej Bazyliki ozdabiają również piękne zielone drzewka podarowane przez Ryszarda Zania a na nich śliczne bombki wykonane przez parafian.

Natomiast na zewnątrz Bazyliki jest dostępna żywa szopka, którą wybudowali nasi parafianie: Jacek i Mateusz Skrzypczak, Adam Jaroszuk i Roman Zabłotny. Wielki wkład w powstanie tej szopki ma także Dominik Nazaruk. Nieocenionym okazał się także Jacek Magiera, który zadbał o inwentarz i przytransportował do szopki: osiołka, gołębie, kurki ozdobne, pawie i bażanty oraz trzy małe kózki. Oprócz tych zwierząt jest także kucyk podarowany przez Stanisława Kałużyńskiego oraz baranki pożyczone od Ryszarda Zania.

Trwa oktawa Narodzenia Pańskiego. Zatem nadal trwamy w radości świąt Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy zatem by odwiedzać Kodeń, modlić się w intencji rodzin, jedności, zgody i pokoju. Zapraszamy do uczestnictwa w Mszach świętych, które są celebrowane o godzinie 7.00 i 17.00. Natomiast w Nowy Rok, 1 stycznia zapraszamy na Msze święte na godzinę 8.00; 10.00; 12.00 i 17.00. Jest to zarazem pierwszy piątek miesiąca – korzystajmy zatem przed Mszami z sakramentu pokuty i pojednania. Tego dnia zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji diecezji, parafii, o dar powołań zakonnych, kapłańskich i misyjnych, która rozpocznie się po Mszy o godzinie 12.00 i będzie trwać do godziny 17.00.