Ze względu na obecną sytuację epidemiczną i obowiązujące nas obostrzenia sanitarne tegoroczne obchody  rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się w skromniejszej oprawie.

W izolacji, z dystansem władze gminy Kodeń na czele z wójtem Jerzym Trociem zorganizowały dzisiejsze uroczystości upamiętniające 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Na kodeńskie obchody przybył także Mariusz Kiczyński, Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.

Msza święta w intencji ojczyzny celebrowana w Bazylice kodeńskiej zainaugurowała dzisiejsze uroczystości. Przewodniczył jej o. Dariusz Malajka OMI, proboszcz i kustosz sanktuarium a okolicznościowe kazanie wygłosił o. Leonard Głowacki OMI.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy liturgii spotkali się przy pomniku „Odzyskania Niepodległości” na kodeńskim rynku. Po odśpiewaniu Hymnu państwowego, przemówił dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu Jacek Malarski. Następnie proboszcz i kustosz sanktuarium o. Dariusz Malajka OMI, odmówił modlitwę w intencji ojczyzny i modlił się za poległych w obronie wolnej i niepodległej Polski.

Po wspólnej modlitwie, Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Radecka i wójt Jerzy Troć oraz Mariusz Kiczyński – Przewodniczący Rady Powiatu złożyli kwiaty. Na zakończenie uroczystości odśpiewaliśmy wspólnie „Rotę”.

Po zakończeniu części patriotycznej przy „Pomniku Niepodległości” powróciliśmy do bazyliki kodeńskiej gdzie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju i jedności na świecie. Konsekrowana Hostia wystawiona jest w kryształowej monstrancji z Medjugorie, która będzie stanowić główny, najjaśniejszy punkt projektowanego ołtarza adoracji  dla Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu – Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w sanktuarium w Medjugorie. Adoracja w kodeńskim sanktuarium i parafii potrwa do 25 listopada. Od czwartku 12 listopada w dni powszednie adoracja będzie w godzinach od 12.00 do 17.00 natomiast w niedzielę od 13.00 do 17.00.

Przybycie monstrancji z Medjugorie do naszej parafii i sanktuarium nie jest wcale przypadkowe. To tutaj Króluje nam Matka Boża Kodeńska – Matka Jedności. A jedność to synonim pokoju! Dlatego też wobec coraz bardziej narastającego niepokoju w naszej ojczyźnie i w świecie, spowodowanym nie tylko pandemią koronawirusa i myśląc także o tym co dzieje się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą na Białorusi i Ukrainie, chcemy jako rodzina parafialna wraz z przybywającymi pielgrzymami z bliska i z daleka „wypełnić” tą monstrancję gorącą modlitwą o pokój.

(zdj. Gmina Kodeń)