W sobotę 12 września, na terenie sanktuarium kodeńskiego odbyło się „Trzecie Kodeńskie Memento” za zmarłych motocyklistów. Naszą wspólnotę oblacką z Kodnia reprezentował o. Marcin Szwarc OMI – pomysłodawca spotkania, który wraz z Krucjatą Moto-Różańcową organizuje i zaprasza do Kodnia miłośników motocykli.
W tym roku do Kodnia przyjechało prawie 200 motocyklistów. O godzinie 12.30 w kościele pw. Ducha Świętego na Kalwarii rozpoczęła się Msza święta ofiarowana w intencji zmarłych motocyklistów, którą koncelebrowało 5 księży: 2 księży diecezjalnych, 2 oblatów i 1 bernardyn.
Po Eucharystii członkowie Krucjaty Moto-Różańcowej poprowadzili różaniec z rozważaniami. Na zakończenie spotkania zostały poświęcone motocykle. Wśród uczestników kodeńskiego zlotu obecni byli motocykliści z Siedlec, Mińska Mazowieckiego, Chełma, Białegostoku, Łukowa, Parczewa, Białej Podlaskiej. Rewelacyjna pogoda i jak co roku fantastyczna, rodzinna atmosfera pozwoliły, aby czas spędzony u Matki Bożej Kodeńskiej upłynął mile, serdecznie i nastrojowo.
Przewodnią myślą tegorocznego zlotu był kierunek życia, w którym zmierzamy, tym właściwym jest Dom naszego Ojca, który jest w Niebie. O wejście do tego Domu modliliśmy się dla naszych zmarłych kolegów i koleżanek, ale przypomnieliśmy sobie iż my także tam zmierzamy i obyśmy wszyscy kiedyś się tam dostali.