W dzisiejsze sobotnie przedpołudnie do sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności pielgrzymowali przedstawiciele wspólnot zakonnych z terenu diecezji siedleckiej. Wśród nich siostry zakonne oraz zakonnicy, dziewice konsekrowane oraz wdowy pobłogosławione.

Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy zakonnej gospodarzy sanktuarium – Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przybyłe osoby konsekrowane wysłuchały konferencji ascetycznej, którą wygłosił o. Dariusz Galant OMI z komunitetu kodeńskiego.

Następnie w samo południe w bazylice kodeńskiej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem pasterza Kościoła Siedleckiego biskupa Kazimierza Gurdy. Wśród koncelebrujących wraz z księdzem biskupem byli obecni: ks. Marek Matusik – Wikariusz Biskupi ds. Życia Konsekrowanego w diecezji siedleckiej; ks. Paweł Skonieczny – delegat ds. Męskich Wspólnot Zakonnych, ks. Dariusz Konieczny – kapelan biskupa siedleckiego, ks. Zdzisław Dudek – dziekan dekanatu terespolskiego, o. Krzysztof Borodziej OMI, przełożony wspólnoty oblackiej w Kodniu oraz o. Dariusz Malajka OMI – proboszcz parafii kodeńskiej i kustosz sanktuarium, który przed rozpoczęciem Mszy świętej powitał przybyłych pielgrzymów.

Ksiądz biskup ordynariusz w homilii przypomniał i wskazał, ze każde życie tu na ziemi, czy to osób świeckich, czy zakonnych czy też kapłanów diecezjalnych trzeba każdego dnia z nową pasją i determinacją budować na trwałym i mocnym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel i Odkupiciel. Jak to czynić, uczymy sie tego od Matki Bożej, Pani Kodeńskiej – Matki Jedności – Ona jest nam orędowniczką i pośredniczką na drodze codziennego życia, naszej służby w Kościele, który ubogacamy charyzmatami poszczególnych wspólnot zakonnych.

Po Mszy świętej uczestnicy pielgrzymki udali się do refektarza klasztornego na wspólny posiłek. Następnie osoby konsekrowane udały się na Kalwarię by wspólnie modlić się na różańcu.