W liturgiczne święto ku czci św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, celebrowaliśmy Mszę świętą w kaplicy na cmentarzu parafialnym, która jest dedykowana św. Wawrzyńcowi. Sumie odpustowej przewodniczył o. superior Krzysztof Borodziej OMI i koncelebrowali ojcowie z komunitetu kodeńskiego. Homilię wygłosił o. Dariusz Malajka OMI, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Przypomniał osobę, życie i posługę św. Wawrzyńca, wskazując przede wszystkim na jego głęboką wiarę, której nic i nikt nie zachwiał, na jego szczególną zażyłość z Chrystusem, którego widział w ubogich, potrzebujących, chorych:

Nasz patron, św. Wawrzyniec ukochał do końca Chrystusa; Ewangelię wcielał w codzienną posługę. Dbając i troszcząc się o ubogich karmił głodnych, przyodziewał nagich, dawał jałmużnę biednym, poił spragnionych. Jego osoba przypomina nam początki Kościoła, czas prześladowań ale i każe nam myśleć o współczesnych męczennikach za wiarę, którzy na całym świecie cierpią z powodu wiary w Jezusa Chrystusa, są szykanowani, wyśmiewani i opluwani. Także i na naszym polskim podwórku nie brak aktów wandalizmu, profanacji i bezkarnych zachowań wobec tego co dla nas jest święte. Prośmy dziś św. Wawrzyńca, który patronuje naszej kaplicy cmentarnej by wypraszał nam u tronu Boga silną, mocną i niezachwianą wiarę, byśmy i my osiągnęli niewiędnący wieniec chwały jakim jest świętość; niech wstawia się także za naszymi zmarłymi, których żegnamy tutaj w tej kaplicy odprowadzając ich na miejsce wiecznego spoczynku.

Po zakończonej Mszy świętej wyruszyliśmy w procesji różańcowej modląc się za zmarłych, których wierni polecali w wypominkach odpustowych. Nawiedziliśmy trzy cmentarze zatrzymując się przy kwaterze oblackiej, przy pomniku upamiętniającym walczących w obronie naszej ojczyzny oraz przy krzyżu na nowym cmentarzu.

Jeszcze do końca miesiąca można składać wypominki odpustowe. Każdego dnia przed wieczorną Mszą świętą modlimy się za zmarłych, wypraszając dla nich dar nieba. Kartki na wypominki znajdują się w bazylice na bocznych ołtarzach oraz w kruchcie bazyliki. Czytelnie wypełnione składamy w zakrystii lub na furcie klasztornej.