Ogłoszenie

22 stycznia 2018 roku, kolejny raz będziemy świętować obchody zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22/23 stycznia 1863 r.  Jest to 155 rocznica wybuchu powstania styczniowego.

W ramach obchodów upamiętniających tamto wydarzenie odbędzie się przemarsz  z  lasku „Borek” (miejsca koncentracji powstańców przed atakiem) do Kodnia (trasa ok. 4 km), przed wymarszem zbiórka o godz. 16:15 na rynku w Kodniu, uczestnicy marszu zostaną przewiezieni autobusem do wspomnianego wyżej lasku. W trakcie marszu przewidywane jest złożenie wiązanki na mogile powstańców na cmentarzu parafialnym.

Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w przemarszu, Msza św. o godz. 17:00 w kaplicy klasztornej Ojców Oblatów.

Zakończenie marszu (ok. godz. 18:00) obok kościoła przy pamiątkowym kamieniu z tablicą poświęconą uczestnikom powstania.

Po Mszy św.  gorąco zapraszamy również jej uczestników  do udziału w dalszej części uroczystości.

Przy kamieniu Apel Pamięci, na koniec ognisko i gorący posiłek.

Zapraszamy do udziału w marszu (konieczne elementy odblaskowe, np. kamizelka oraz patriotyczne np. kokarda lub flaga) lub w nabożeństwie.

Organizatorzy:

Wójt Gminy Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia, Zespół Placówek Oświatowych.

 

Modlitwa

W dniu dzisiejszym w sposób szczególny wspominamy i otaczamy naszą modlitwą księdza infułata Tytusa Zegarta – kodeńskiego proboszcza i kodeńskich wikariuszów – Walentego Nawrockiego, Józefa Jasińskiego, Leona Zakrzewskiego, Edwarda Wojewódzkiego, którzy wspierali powstańców modlitwą i posługą kapłańską.

Wspominamy i modlimy się za wszystkich tych, którzy wyszli w styczniową noc 1863 roku ze szlacheckich zaścianków Tuczna, Choroszczynka z naszego miasta Kodnia, ze okolicznych wsi oraz wszystkich   miast, wiosek i dworów Królestwa Polskiego, żeby walczyć o wolność dla Świętej Ojczyzny.