W dniach 14-16 listopada w Kodniu odbywa się Zjazd Misjonarzy Ludowych. Około 30 Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej będzie pochylać się nad problematyką małżeńską w kaznodziejstwie rekolekcyjnym. Zaproszonym na te spotkanie jest ks. Bp dr Adam Wodarczyk z archidiecezji katowickiej, który przeprowadzi wykład „Odnowa małżeństwa i rodziny według Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego”, p. mgr Marta Bystrzyńska, absolwentka Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Lublinie, która poprowadzi warsztaty oraz ks. Dr Marcin Bider, prawnik, Sędzia Diecezjalny w diecezji siedleckiej, który przeprowadzi wykład i dyskusję nt. „Wybranych duszpasterskich środków służących wznowieniu wspólnoty życia małżeńskiego”. Czas spotkania jest dobrą okazją do wymiany doświadczenia posługi misjonarskiej oraz zacieśniania więzi zakonnych.

Głoszenie misji świętych było zawsze fundamentalnym zadaniem realizowanym przez misjonarzy oblatów MN. W KKiRR czytamy:

R 7b. Głoszenie misji i misje zagraniczne tradycyjnie zajmują pierwsze miejsce w naszym apostolstwie.

A dalej:

(…) Jedną część życia poświęcą na modlitwę, wewnętrzne skupienie i kontemplację w skrytości Bożego domu, w którym wspólnie zamieszkają.

Drugą część całkowicie poświęcą na dzieła zewnętrzne najbardziej czynnej gorliwości, takie jak: misje, głoszenie kazań i spowiadanie, katechizacja, prowadzenie młodzieży, odwiedzanie chorych i więźniów, rekolekcje i inne podobne ćwiczenia.

To właśnie od głoszenia kazań, misji świętych oraz prowadzenia rekolekcji dla prostej ludności Prowansji zaczynało młode Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN. Mimo że nie podobało się to części kościelnego środowiska, św. Eugeniusz oraz jego współbracia wychodzili do ludzi, mówili ich językiem, prosto i bezpośrednio. Dzięki temu zapalali serca ludzi, którzy mieli wielkie pragnienia Boga, ale nikt im Go nie dawał w tak jasny i zrozumiały sposób.

Św. Eugeniusz wierzył głęboko w odnowę Kościoła opartą na pracy u podstaw, byciu blisko człowieka, a przede wszystkim na słowie Bożym. Często pouczał współbraci, żeby spisywali swoje kazania, poświęcali im uwagę i czas na przygotowania.

Także dziś w całym zgromadzeniu, również w Polsce, posługa misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów jest bardzo ważna. To bezpośrednia realizacja misyjnego charyzmatu oblatów. Obecnie w Polsce pracuje wielu oblatów oddelegowanych tylko do tej posługi. Prawie każda placówka oblacka w kraju ma w swojej wspólnocie misjonarzy ludowych.

KONTAKT

AdresDom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej,
ul. Rynek 1, 21-509 Kodeń

Nr rachunku: 21 8037 0008 0390 0912 2000 0010

Numer telefonu: 83 375 41 19
E-mail:

Strony internetowe: www.koden.com.pl
Strona projektu: www.odkryj.koden.com.pl www.rewitalizacja-koden.oblaci.net,

DZIAŁALNOŚĆ MISJONARZY

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej to rodzina zakonna, w której w braterskiej wspólnocie żyją i pracują kapłani i bracia.
Założył ją, w 1816 roku, św. Eugeniusz de Mazenod, polecając swym duchowym synom nieść Ewangelię, aż po krańce świata, zwłaszcza ludziom ubogim.
Szczególną rolę w życiu i posługiwaniu Oblatów spełnia Maryja – Wzór i Strażniczka naszego powołania. Jej służymy także w kodeńskim sanktuarium.