1. czerwca, o godz. 18:20 wyruszyła, z bazyliki kodeńskiej, niezwykła procesja. Na kodeńskie błonia prowadziła ona kopię cudownego obrazu Madonny Kodeńskiej, a składała się, w ogromnej większości z duchownych. Za służbą ołtarza, pocztami sztandarowymi, jazdą konną, podążali klerycy, diakoni, prezbiterzy i biskupi, zmierzając do pięciotysięcznego tłumu oczekującego, na placu celebry, na uroczystą Mszę św., kończącą światowe Dni Młodzieży w diecezji siedleckiej, które trwały w niej od 6 dni.

Eucharystii przewodniczył abp Pierre – Marie Carre, z francuskiej archidiecezji Montpellier. Słowo Boże wygłosił Pasterz Kościoła Siedleckiego bp Kazimierz Gurda. W liturgii uczestniczyli też: abp Bernard Bober z archidiecezji Koszyce na Słowacji, bp Michael Pansard z francuskiej diecezji Chartres, biskup diecezji grodzieńskiej Josif Staneuski z Białorusi, bp Rico Ruben Antonio Gonzalez Medina z Puerto Rico oraz bp pomocniczy Piotr Sawczuk z Siedlec. Oprócz biskupów Eucharystię koncelebrowało 180 prezbiterów.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz świecki: senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć oraz Komendant Państwowej Straży granicznej w Kodniu major Sławomir Klekotka.

Po liturgii Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec przestawił spektakl pt. „Szkło”.

Spotkanie zakończyło się o godz. 21:30. Po nim młodzież rozjechała się po diecezji, by w niedzielę przeżyć dzień w rodzinach, które udzieliły jej gościny.

Zaś w poniedziałek udali się pociągiem specjalnym „Jerycho” jadącym z Białej Podlaskiej przez Międzyrzec, Łuków, Siedlce, do Krakowa, na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Ciekawostką kodeńskiego spotkania młodych, były szczególne środki bezpieczeństwa – podjęte przez policje, straż graniczną i pożarną oraz brygadę antyterrorystyczną – w związku niespokojnymi czasami w Europie. Na szczęście wszystko w Kodniu przebiegało spokojnie, w pogodnej, radosnej, rozmodlonej atmosferze.