18 czerwca, w sobotnie upalne przedpołudnie, w kodeńskim sanktuarium rozpoczęła się V Pielgrzymka Leśników i I Pielgrzymka Myśliwych Podlasia do Matki Bożej Kodeńskiej.

O godz. 11:00, jej uczestnicy przemaszerowali spod bazyliki na kalwarię, niosąc kopię Cudownego Obrazu Maryi. Tam, przy ołtarzu polowym, miał miejsce główny punkt spotkania, którym była Msza św. w intencji leśników, myśliwych i ich rodzin. Liturgii przewodniczył o. Damian Dybała OMI – kustosz sanktuarium, zaś Słowo Boże – okraszone leśnymi powiastkami – proklamował ks. Jacek Guz – kustosz sanktuarium w Pratulinie. Oprócz kaznodziei Mszę koncelebrował ks. Zbigniew Grzymała – proboszcz z Korytnicy Łaskarzewskiej.

Wśród pielgrzymów były też oficjalne delegacje Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej oraz Straży Pożarnej.

Po Eucharystii odbyła się oficjalna część świecka, w czasie której przemawiali m. in.:  Andrzej Konieczny – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Robert Gmitruczuk – Wicewojewoda Lubelski, Jerzy Sądel – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Mariusz Filipiuk – Starosta Bialski. Wszyscy mówcy z troską wyrażali się o zewnętrznych naciskach, ingerujących w Polskie Lasy Państwowe i w Prawo Łowieckie. Nawoływali do zjednoczenia środowiska leśników i myśliwych oraz obrony Polskich zasobów leśnych. Minister Konieczny dokładnie przedstawił problem, w oparciu o przykład Puszczy Białowieskiej.

Po zakończeniu części oficjalnej, o godz. 13:30, odprowadzono procesyjnie kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej do bazyliki. Następnie wszyscy pielgrzymi przeszli na pole namiotowe, by świętować rozmawiając i degustując do syta J potrawy regionalne i kulinaria myśliwskie.

Pielgrzymka zakończyła się około godz. 16:00.