1. maja br., odbyła się  XVII Pielgrzymka Strażaków do miejsc kultu powiatu bialskiego. Tym razem pielgrzymka przybyła do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia. Okazją ku temu były Powiatowe Uroczystości Dnia Strażaka, obchodzone w bliskości wspomnienia św. Floriana.

Późnym popołudniem, strażacy z rodzinami przybyli do Kodnia, by uformować kolumnę i przemaszerować na kodeńską kalwarię. Na chwilę uroczysty pochód zatrzymał się przy pomniku św. Floriana, by tam przedstawiciele strażaków złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Następnie wszyscy przeszli do kościoła Świętego Ducha, bo w nim, o godz. 18:00, pod przewodnictwem biskupa Piotra Sawczuka, była sprawowana Msza św. w intencji strażaków i ich rodzin. W czasie Eucharystii Słowo Boże wygłosił główny celebrans.

Oficjalne delegacje jak i pielgrzymi nie mieścili się w świątyni, ale liturgia musiała się w niej odbyć, bo padający deszcz, z bardzo zachmurzonego nieba, zmusił organizatorów do przeniesienia – w ostatniej chwili – wszystkiego z ołtarza polowego do wnętrza świątyni.

Po godzinnej Mszy św. odbyły się uroczystości strażackie. Najpierw wystąpił Prezes Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Filipiuk. Po nim przemówił Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej z Białej Podlaskiej starszy brygadier Zbigniew Łaziuk. Następnie wręczono wyróżnienia i awanse strażakom. Później przemawiali zaproszeni goście. Całość zakończył strażacki poczęstunek.

Było tak podniośle, że mimo skrupulatnie sporządzonego planu (co do minuty), oficjalne uroczystości przedłużyły się o godzinę.

Wśród obecnych warto odnotować udział wicewojewody lubelskiego Roberta Dmitruczuka, wiceprezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka, a także oficjalne delegacje strażaków z Białorusi, Litwy i Niemiec. Honory gospodarza spotkania pełnił wójt gminy Kodeń druh Jerzy Troć.

Sumując w obchodach Dnia Strażaka z Kodniu, uczestniczyło w tym roku około tysiąca strażaków zawodowych i ochotniczych oraz członków ich rodzin. Uroczystości kościelne i świeckie uświetniła Orkiestra OSP z Rososza.