Tydzień przed pokazaniem filmu w Kodniu, 27 IX, o godz. 15:30, miała miejsce prapremiera w Białej Podlaskiej, w auli AWF, która pomieściła ponad 300 widzów.

Wśród wielu znamienitych gości, m. in. byli: biskup siedlecki Kazimierz Gurda, Senator Grzegorz Bierecki, Europoseł Ryszard Czarnecki, Twórcy filmu, Posłowie RP, przedstawiciele władz samorządowych, pod przewodnictwem prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka.

Ponieważ dla filmu Kodeń to miejsce uprzywilejowane, bo „tu wszystko się zaczęło”, wielkie zainteresowanie – podsycane częstą obecnością filmowców – budziła produkcja. Dlatego chętnych do obejrzenia filmu – na kodeńskiej premierze – było tak wielu, że trzeba było urządzić cztery seanse, o godz.: 17:00, 18:30, 19:45 i 21:15. Mimo tylu pokazów i tak nie wszyscy zdołali obejrzeć film, bo bazylika nie jest duża i trzeba było wydawać specjalne karty wejściowe, by ci co wejdą, w godnych warunkach mogli przeżyć to wydarzenie.

Na pierwszym seansie – poprzedzonym Eucharystią w kaplicy klasztornej – miejsca w świątyni, częściowo zajęli specjalnie zaproszeni goście – przyjaciele i dobrodzieje sanktuarium oraz naszej rodziny zakonnej. Wśród nich byli: biskup Piotr Sawczuk z Księdzem Kapelanem, Radni Gminy Kodeń, księża z dekanatu, siostry zakonne z okolicznych wspólnot, pracownicy sanktuarium z rodzinami, … Na pokaz przybył też Senator Grzegorz Bierecki oraz Główny Ekonomista SKOK Janusz Szewczak. Po filmie każdy z nich przemówił. Znamienne jest to, co zauważył pan Janusz Szewczak, że „nasz film jest jednym z niewielu, jeśli nie jedynym, jaki ostatnio wyprodukowano, który pozytywnie ukazuje Polaków; nie oskarża, nie poniża, nie pluje na nich.” Piękną medytację – z pogranicza filozofii – wygłosił bp Piotr Sawczuk zastanawiając się nad możliwością pogodzenia antynomii „wina, zło – szczęście, dobro”. Po pierwszym seansie i wystąpieniach gości, które – na prośbę proboszcza o. Damiana – zamknęło pasterskie błogosławieństwo biskupa. Zaproszeni udali się do „Jadłodajni u Oblatów” na poczęstunek, przy „szwedzkim stole”.

W tym czasie rozpoczęła się druga projekcja. Przed każdym seansem mowę wstępną, połączoną z modlitwą do Maryi, wygłosił o. Damian Dybała.

Szacujemy, że łącznie, tego dnia w Kodniu obejrzało film ponad 1200 widzów.

Zdjęcia z premiery, w Białej Podlaskiej, publikujemy dzięki uprzejmości pani redaktor Agnieszki Wawryniuk z „Echa Katolickiego”.