W upalne, piątkowe południe, rozpoczęły się doroczne uroczystości odpustowe, ku czci Wniebowzięcia N. M. P. Przeżywaliśmy je w tym roku pod hasłem „Wiara Maryi ideałem naszego nawrócenia”. Po Mszy św. z udziałem pielgrzymki konnej, coraz liczniej zaczęli docierać piesi pątnicy, przybywający w grupach parafialnych. O godz. 16:00 na kodeńskiej kalwarii odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przemierzanej po wałach otaczających kalwarię, trasą wyznaczoną przez kaplice, do których figury – w latach siedemdziesiątych zeszłego stulecia – wyrzeźbił Tadeusz Niewiadomski.

Pół godziny przed osiemnastą do Kodnia przyjechał Pasterz Diecezji biskup Kazimierz Gurda. Poprowadził procesję z Obrazem na kalwarię, gdzie o godz. 18:00 sprawowano pierwszą sumę odpustową, pod przewodnictwem i z kazaniem biskupa Kazimierza. Liturgię uświetnił chór oraz orkiestra z parafii św. Anny w Kodniu.

O godz. 20:00, miała miejsce procesja różańcowa ze światłami, zakończona Apelem Maryjnym Podlasia. Po intensywnych upałach i równie gorących modlitwach, przyszedł czas na wytchnienie w chłodniejszym powietrzu, przy koncercie zespołu TIAKO z Kędzierzyna – Koźla.

Pierwszy dzień odpustu zakończyła Pasterka, sprawowana przez 25 Misjonarzy Oblatów M. N., pod przewodnictwem prowincjała o. Antoniego Bochma OMI. Kazanie, w czasie tej Eucharystii, wygłosił o. Krzysztof Ziętkowski OMI z Poznania. Na pasterce pomagał nam się modlić chór z sąsiedniej parafii M. B. Różańcowej w Sławatyczach.

  1. sierpnia, już od rana rozbrzmiewał śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu N. M. P. Po nich, przed południem, sprawowano w bazylice dwie Msze św.

Na kalwarii, o godz. 9:00, odprawiono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, po którym miała miejsce Msza św. dla Przyjaciół Misji Oblackich. Na niej kilku misjonarzy „ad gentes” opowiedziało o swej pracy na misjach.

Z pewnym opóźnieniem – w samo południe – wyruszyła z bazyliki procesja eucharystyczna, w której Jezusa w Najświętszym Sakramencie niósł na kalwarię biskup Piotr Sawczuk. On też przewodniczył sumie odpustowej i wygłosił Słowo Boże. Pod koniec Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych.

Odpust zakończyła procesja z obrazem do bazyliki. Ci którzy nie mogli być wcześniej na uroczystościach, mieli okazję uczestniczenia we Mszy św. odpustowej o godz. 17:00. Obraz, po Eucharystii, pozostał jeszcze odsłonięty dla wiernych, którzy nawiedzali świątynię do godzin wieczornych. O godz. 21:00, zgromadzeni w Bazylice, odśpiewali Maryjny Apel Podlasia i w czasie rozważania, prowadzonego przez kaznodzieję odpustowego o. Krzysztofa Ziętkowskiego OMI, modlili się do Madonny Kodeńskiej. Około godz. 21:30, przy dźwięku fanfar, zgromadzeni uczestniczyli w uroczystym zasłonięciu Cudownego Obrazu.