1 sierpnia 2015 roku miał miejsce w Kodniu XVI Bieg Sapiehów. Sportowo – rekreacyjna impreza międzynarodowa ma aspekt nie tylko sportowy, ale popularyzacji czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, rekreacji połączonej z poznaniem bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bogatej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic.

Impreza zapoczątkowana w 2000 roku, co roku gromadzi coraz większą liczbę uczestników. W tym roku wystartowało ich 220. Na dystansie 15. kilometrów (na trasie Kodeń – Kopytów – Kodeń) biegli seniorzy, dorośli, niepełnosprawni, a dla najmłodszych rozegrano „Małe Biegi Sapiehów” na 800 metrów. Gimnazjaliści mogli spróbować sił przebiegając dystans 1 200 metrów. Spoza Polski mieliśmy zawodników z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Francji, Niemiec.

Tegoroczny Bieg Sapiehów miał wymiar szczególny, ponieważ po raz pierwszy odbywał się w formule czterech biegów w ramach Grand Prix Traktu Brzeskiego, czyli w Mińsku Mazowieckim, Białej Podlaskiej, Kodniu i w Siedlcach. Bieg Sapiehów jest wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez biegowych. Piętnastokilometrowa trasa posiada atestację Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Impreza rozpoczęła się od zapisów w Biurze Zawodów w Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu. O godz. 10:00 uczestnicy mieli możliwość w kościele św. Anny wysłuchać historii sanktuarium, o godz. 10:30 odprawiono Eucharystię w intencji zawodników, sponsorów i organizatorów zawodów. O godz. 13:00 start biegu na dystansie 15 kilometrów. O godz. 13:10 i 13:20 Małe Biegi Sapiehów. Zawodnicy startowali przed bazyliką kodeńską. Zaś ich dekoracja odbyła się, o godz. 15:00 na boisku szkolnym.

Podobnie jak w roku ubiegłym było upalnie, skwar wszystkim zawodnikom dawał się we znaki, dlatego trasa biegu zasłynęła jako „kodeńska piekielna piętnastka”. Najszybciej do mety dobiegł Serhii Okseniuk z Ukrainy z czasem 00:47:38. W kategorii open kobiet, podobnie jak ubiegłym roku, zwyciężyła Izabela Trzaskalika z Terespola z czasem 00:57:42.

Zwycięzcom, wszystkim zawodnikom i organizatorom gratulujemy wspaniałej imprezy.