Amazonki w Kodniu – 9 luty 2025.
Pod okiem diecezjalnego duszpasterza służby zdrowia, Ks. Piotr Pielaka, i grupy Amazonek z Siedlec, odbyła się XV Pielgrzymka Amazonek do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Wzięło w niej udział 200 osób z Diecezji Siedleckiej i Archidiecezji Lubelskiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Bp Grzegorz Suchodolski, a gościem specjalnym była Pani doktor Ewa Czukiewska z Lublina.
O godzinie 10.00 w sali pod kaplicą klasztorną rozpoczęło się wspólne dzielenie przy kawie, herbacie i kawałku pysznego ciasta. Atrybuty nieodzowne, aby podzielić się tym „co słychać” i lepiej się poznać, bo przecież uczestniczki przybyły z różnych miejsc. A każdy czuje potrzebę wygadania się i chętnie słucha niezwykłych historii.
„Amazonki to kobiety , których połączyła choroba – rak piersi , każda z nich inaczej przeżywała , każda z nich ma inną historię . Inaczej walczyła z chorobą. Kiedy już minął czas lęku i wielkiego bólu, kiedy uporała się z chorobą , kiedy zweryfikowała i przewartościowała co w życiu jest ważne, przychodzi czas na refleksje na wspomnienia. Opisując wspomnienia , każda z nich pragnie wyrazić swoje emocje.”- Jak czytamy na stronie tarnobrzeskich Amazonek. (http://amazonki.tarnobrzeg.pl/index.php/amazonki/amazonki-o-sobie-wspomnienia/)
Jestem przy Tobie…
W chwilach choroby i słabości gdy czujemy się bezsilni, w sposób naturalny, kierujemy nasze myśli do Boga i szukamy Jego obecności. Staje się to źródłem naszej nadziei, gdy zobaczymy, że nie idziemy przez życie sami.
„Moc Pawła do przemiany życia nie wzięła się z jego mądrości, z jego życiowych doświadczeń ale została mu okazana w tej szczególnej interwencji Chrystusa Zmartwychwstałego pod Damaszkiem. Chrystus podniósł go, postawił na nogi i wprowadził do wspólnoty” czyniąc z niego swoje narzędzie. „Człowiek nie jest stracony dopóty dopóki otwiera się na bożą obecność i współpracę z Jego łaską”
W ewangelii Jezus interweniuje w życie Piotra, rybaka, który pomimo trudu całonocnej pracy nic nie złowił. Bóg przychodzi by ratować egzystencję rybaków, ale i by objawiając Swoją moc, uczynić z nich swoje narzędzie.
„Błędem jest wykorzystanie Bożej interwencji tylko dla siebie. On chce uczynić z nas swoje narzędzie. Bo nikt z nas nie żyje dla siebie nie choruje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie.”
Paradoksalnie więc widzimy jak w chwilach trudnych doświadczamy bliskości i radości z tego że Bóg jest przy mnie. Wskazywał w homilii ks. bp Grzegorz Suchodolski.
Po wspólnym obiedzie uczestnicy przenieśli się na salę św. Eugeniusza gdzie Pani dr Ewa Czukiewska z Lublina, wygłosiła konferencję pt.: „Genetyka kliniczna w służbie rodzinie”.
Na co dzień zajmuje się ona zagadnieniami zmian genetycznych i epigenetycznych, niestabilności genomu w kontekście chorób nowotworowych, a także biologii nowotworów BRCA-zależnych w kontekście terapii. Należy do Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki. Jest jednym ze 130 specjalistów w tej dziedzinie w Polsce.
W sposób bardzo kompetentny ale i przystępny dla laika nie obeznanego z terminologia medyczną, pani doktor wyjaśniła rolę genetyki w procesie diagnostyki i walki z rakiem piersi oraz rozprawiła się z wieloma mitami dotyczącymi raka piersi. Problem jest istotny, gdyż w Polsce każdego roku diagnozuje się raka piersi u około 19.000 kobiet, co oznacza, że codziennie 50 dowiaduje się o chorobie, a 19 z nich umiera.
Nasza specjalistka odpowiedziała także na pytania oraz wyraziła gotowość konsultacji gdyby zaszła taka potrzeba. Wszyscy zainteresowani mogą kontaktować się przez sms pod numerem 724 491 094 lub mailowo: ewa.czukiewska@gmail.com.
Wydarzenie było bardzo dobrze oceniane przez uczestników, oto niektóre z opinii:
„Od 14 lat przyjeżdżamy na te spotkania, zawsze w okolicy święta św. Agaty, jest to pielgrzymka podlaska. A raz w roku, mamy też, pielgrzymkę ogólnopolską na Jasną Górę, która odbywa się w pierwszy weekend października. Przychodzimy tu do naszej ukochanej Matki i jest to dla nas wielkim wsparciem w chorobie. Szczególnie trudne są początki…”
Grażyna – Przewodnicząca Amazonek Siedlce/ współorganizator tegorocznego spotkania
„Osiem lat już tutaj przyjeżdżamy samochodami, w tym roku jest nas mniej niż zwykle bo 19 osób. Jest to wspaniałe miejsce, przepiękna bazylika, bardzo pyszne i tanie posiłki i bardzo ubogacające spotkania.”
Urszula z Łęcznej
„Pierwszy raz jesteśmy . Wspaniała atmosfera i wszystko bardzo nam się podoba. Będziemy przyjeżdżać co roku”
Dorota z Poniatowej (wraz z grupą)
Spotkanie zakończyło się modlitwą przed najświętszym sakramentem i aktem zawierzenia Matce Jedności, które poprowadził ks. Piotr Pielak.