5. lutego każdego roku, przypada liturgiczne wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Jest ona patronką Amazonek i dlatego, w najbliższą niedzielę tego liturgicznego obchodu, organizowana jest pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w naszym sanktuarium po raz siódmy (pierwsze miało miejsce 7 II 2000 r.). Panie przybyłe do Kodnia, około godziny 11:00, rozgrzały się w Jadłodajni u Oblatów gorącą kawą i herbatą, po czym udały się do bazyliki na wspólny różaniec. Po nim, dokładnie w południe, rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył kustosz sanktuarium o. Damian Dybała OMI, zaś Słowo Boże wygłosił Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia ks. dr Piotr Pielak.

Po sumie i pamiątkowej wspólnej fotografii, był czas na posiłek, chwilę wytchnienia, zaopatrzenie się w pamiątki, a także spacer – w słoneczne popołudnie – po kodeńskiej kalwarii. Następnie w sali multimedialnej odbyła się godzina świadectwa, w czasie której, przybyłe panie, dzieliły się swymi doświadczeniami z przeżywanej choroby.

Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo, przed cudownym obrazem, w czasie którego Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia uroczystym aktem powierzył Amazonki opiece Matki Bożej Kodeńskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad osiemdziesiąt pań.

Kustosz sanktuarium żegnając pątniczki życzył siły i nadziei w trudnym doświadczeniu cierpienia, zapraszał też do Kodnia, także wtedy gdy fizycznie jest to trudne lub niemożliwe – wtedy można pielgrzymować tu i łączyć się z Matką Bożą Kodeńską duchowo.