Rokrocznie, Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów M. N. z Poznania, organizuje – w 12. miejscach Polski  Regionalne Zjazdy Przyjaciół Misji. Wpisują się one w program animacji misyjnej Przyjaciół Misji, którzy duchowo i materialnie wpierają działalność misyjną naszego Zgromadzenia. Prokura – w ramach tej formacji – prowadzi także, między innymi: rekolekcje zamknięte dla Przyjaciół Misji, „Misyjne Wakacje z Bogiem” dla młodzieży, „Misyjne Warsztaty dla Zelatorów”,…

Zwykle, w drugą niedzielę czerwca, Regionalny Zjazd Przyjaciół Misji odbywa się w Sanktuarium w Kodniu. Tego roku wypadł on 14. czerwca. W zjeździe uczestniczyli Przyjaciele Misji, z: Lubartowa, Siedlec, Tych, Lublina, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Terespola, Piszczaca i okolicznych miejscowości. Przyjaciele Misji z Kodnia nie tylko uczestniczyli w spotkaniu, ale – jako gospodarze – przyczynili się do jego organizacji i przeprowadzenia.

Pół godziny przed sumą, uczestnicy zebrali się w bazylice kodeńskiej na wspólnym różańcu, odmawianym w intencji misji i misjonarzy, w różnych językach, którymi posługują się głosiciele Ewangelii.

W samo południe, została odprawiona uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem o. Bernarda Briksa OMI – kustosza kodeńskiego sanktuarium, który witając przybyłych podkreślił, że: „Spotykamy się jako wielka, poszerzona Rodzina Oblacka, w której – zarówno Misjonarze i Przyjaciele Misji – przejęci są wypełnieniem słów Jezusa: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!”.  Eucharystię koncelebrowali: misjonarz z Gari – Gombo w Kamerunie – o. Alojzy Chrószcz OMI (jest na misjach 37 lat). On też wygłosił Słowo Boże. Przy ołtarzu modlili się także byli misjonarze „ad gentes”: dyrektor Prokury Misyjnej o. Marian Lis OMI (który 31 lat pracował na Madagaskarze), o. Franciszek Chrószcz OMI (rodzony brat o. Alojzego, który 8 lat pracował w Kamerunie, a następnie 16 lat na Madagaskarze), o. Stanisław Jankowicz OMI (37 lat pracował w Kamerunie), o. Mariusz Bosek OMI (7 lat ewangelizował w Urugwaju) oraz o. Henryk Stempel OMI, który przez ponad 60 lat głosił Słowo Boże, jako  rekolekcjonista w Polsce, a dziś – jako senior – jeszcze posługuje u Matki Bożej Kodeńskiej.

Po Mszy św. był czas na wspólny posiłek i chwile wytchnienia. Następnie o godz. 14:00 miało miejsce spotkanie formacyjne w czasie którego przemawiali obecni na zlocie misjonarze.

Zgrupowanie zakończyło się o godz. 16:00 nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusowego.

W spotkaniu, które odbyło się w upalne popołudnie, uczestniczyło około 250 osób. Wszyscy rozjechali się do domów uduchowieni, umocnieni, zadowoleni i… z lekka opaleni!